Veterináři radí předcházet nákazám, jež přenášejí domácí mazlíčci
Blecha ze psa nebo z kočky přeskočí na člověka, i když se mnozí mylně domnívají, že ne. Problém je, že přenáší na lidi infekce. Nákaza hrozí také od klíštěte, které přinesl domů v kožichu lidem jejich psí nebo kočičí kamarád. Veterináři doporučují včas učinit opatření, která onemocnění domácích mazlíčků a přenosu na lidi zabrání. Rozpoznat nákazu totiž není vždy snadné.
"Je pro nás velmi záludné, že psi a kočky infikovaní klíšťovou encefalitidou, boreliózou nebo původcem nemoci z kočičího škrábnutí nemají často žádné zdravotní problémy. Slouží však jako rezervoár nákazy," řekla ČTK Vlasta Svobodová z brněnské fakulty veterinárního lékařství. Důležité je pečlivě kontrolovat kožich zvířete, vyplatí se srst mu pravidelně pročesávat.
Lidé by podle odbornice měli počítat s tím, že blechy nejsou jen v srsti zvířete. Objeví-li jednu blechu, je téměř jisté, že dalších 500 jich je po bytě, nejčastěji ve zvířecím pelíšku, ale i na gauči, křesle či v posteli, kde psí či kočičí kamarád rád pospává.
"Pozřením blechy dojde k nakažení tasemnicí. V našich hygienických podmínkách to ale nehrozí, člověk si bez obav může hrát i s nakaženým zvířetem," poznamenala odbornice. Více problémů přináší podle ní nemoc z kočičího škrábnutí. Častými pacienty jsou děti, které si hrají neobratně s kočkami. Onemocnění je bolestivé, poraněné místo otéká, dítě má teplotu. Dobře zabírají antibiotika.
Dalším nebezpečím pro zvířata i lidi jsou klíšťata. Vzhledem k mírným zimám je klíště v přírodě celoročně. Zvíře se může nakazit i ve městě, v parku nebo na zahrádce. Klíště poškozuje kůži v bodu přisátí, jeho sliny působí na nervový systém zvířete, což se může projevit ospalostí až ochrnutím, popsala odbornice.
Podle veterinárního lékaře Marka Paličky chrání zvířata před nákazou přípravky blokující životní cyklus zmíněných parazitů. Klíště či blechu odpuzují. Někdy je podle veterináře při léčbě zablešení problém s majiteli, velmi hygienické majitelky odmítají i jen pomyšlení, že by jejich mazlíček měl blechy a roznesl je po bytě.
Problém vidí Palička i v tom, že na zvířeti není obvykle nemoc vidět. Majitel nic nepozná, zvíře se chová normálně. Jen výjimečně dostane zvíře teplotu, začne kulhat a nežere. U psa, stejně jako u člověka, se nemoc vyléčí antibiotiky. Pes s boreliózou se v ordinacích veterinářů objeví téměř každý měsíc, Palička ale neví o žádném případu boreliózy u kočky.
Přesto je podle Paličky lepší onemocnění předcházet. Pro psy i kočky pohybující se venku se dají koupit speciální obojky s účinnou látkou. Ta odpuzuje až sedm měsíců klíšťata, blechy i komáry. Existuje řada značek, základní rada při výběru je, aby obojky, ochranné zásypy či spreje kupovali majitelé jen v lékárnách, u veterinářů či pet-centrech. Tam dostanou i podrobný návod k použití.
Zdroj: ČTK