Vetchozrakost lze ambulantně odstranit
Lidem, kterým se po čtyřicátém roce věku zhoršuje vidění nablízko a chtějí se zbavit brýlí na čtení, může pomoci operace. Takzvaná vetchozrakost lze odstranit novým přístrojem při ambulantním zákroku. ČTK o tom informovala Kateřina Drábová z agentury Crest Communications Ostrava.
Podle oftalmologa Martina Filipce je zákrok bezbolestný a provádí se pouze na jednom oku, a to na tom, které lékař vybere za vhodnější pro vidění na blízko. Malá změna zakřivení v centru rohovky se provede radiofrekvenční energií. Výsledným efektem je dobré vidění do dálky i na čtení oběma očima. Vidění na blízko se zlepší hned první den po operaci, uvedl Filipec. Ke stabilizaci vidění dochází za dva až tři týdny. Po několika letech je ale často potřeba kvůli stárnutí oka buď korekci opakovat, nebo zvolit jiný zákrok.
Vetchozrakostí trpí ve 40 letech letech přibližně polovina lidí a ve 45 letech již každý. Neznamená to však, že všichni nutně potřebují hned nějakou léčbu. Většinou je vidění na blízko mnohem horší za šera a při dobrém světle je ještě číst možné. Člověku se většinou nemění vidění na dálku, ale začne mít potíže právě se čtením. Krátkozrací lidé, aby mohli číst, si při nastupující vetchozrakosti někdy musejí sundávat na čtení svoje brýle, které nosí na dálku, a dalekozrací potřebují ke svým dioptriím přidat ještě další na čtení.
Počet dioptrií s přibývajícím věkem zvyšuje. Obvykle to zpočátku bývá jedna dioptrie, kolem padesátky to jsou dvě dioptrie a k šedesátce dioptrie tři.
Nový přístroj, který slouží k odstranění vetchozrakosti neboli presbyopie, mají v Oční klinice Lexum. Ta se specializuje na korekce všech refrakčních vad oka. Cena zákroku, který zdravotní pojišťovna nehradí, je 11 000 korun. Klinika má centra v Praze, Ostravě, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Mariánských Lázních. Přístroj na odstraňování vetchozrakosti je umístěn na pražském pracovišti kliniky, ale je mobilní a v případě nutnosti ho lze přemístit na jiné pracoviště.
Zdroj: ČTK