Přeskočit na obsah

Veřejné smlouvy - ukazují se první rozdíly v úhradách

Redakce MT zajišťovala názory na zveřejňování smluv také mezi lékaři z řad poslanců. Podle MUDr. Igora Nykla by se znění smluv s pojišťovnami mělo zjednodušit a zpřehlednit. Ze smluv by mělo být zřejmé, kolik pojišťovna platí danému zařízení za určitý lékařský zákrok a za konkrétní materiál. Tato čísla by měla být uvedena tak, aby je bylo možné lehce srovnat s jiným zdravotním zařízením.

„Z mnoha VZP dosud uveřejněných smluv a dodatků stran Fakultních nemocnic to není vůbec snadné zjistit, uveřejněny jsou doslova " hromady papírů ", které vypadají pro každou nemocnici trochu jinak a jsou celkově málo přehledné,“ říká poslanec Nykl (Hnutí ANO) a dodává:

„Je důležité, aby v případě výrazných rozdílů v platbě za stejné úkony či materiály u dvou relativně rovnocenných fakultních nemocnic, byl jasně vysvětlen důvod tohoto rozdílu cen (což není prakticky nikde možno dohledat) nebo jinak zjednána náprava ve formě cenového srovnání. To by mělo samozřejmě platit obecně i pro jiné "nefakultní " nemocnice.“

Kardiovertery – FN Vinohrady o 170 tisíc vyšší úhradu než FN Motol

Igor Nykl ilustruje tento problém na konkrétním případě úhrad kardioverterů – defibrilátorů u dvou pražských fakultních nemocnic. Zveřejněné smlouvy s VZP ukazují zajímavá data při srovnání úhrad od VZP za kardiovertery ve FN Motol a FN Vinohrady.

„Ve smlouvách jsou například uvedeny ceny těchto přístrojů uzavřené v dubnu 2013 – tehdy měl nejsložitější přístroj s kódem č.17629  v obou zařízeních úhradu 594 882 Kč - a náhle v říjnu 2013 dle dodatku dostala FN Motol úhradu již jen 320 000 Kč ! Oproti tomu Vinohrady dle dodatku z října 2013 měly úhradu ze stejný přístroj 496 588 Kč ! Ty poklesy jsou tedy velmi rozdílné a z těchto smluv vůbec nejdou zdůvodnit. Navíc je neuvěřitelné, jak moc a ve velmi krátké m období se dá měnit cena těchto implantovaných přístrojů, když jako kardiolog si nejsem vědom, že by došlo v těchto přístrojích v tomto udávaném období po technické stránce k něčemu tak podstatnému, co by vysvětlilo tyto obrovské cenové změny,“ upozorňuje poslanec na konkrétní příklady, který lze ze smluv už nyní vyčíst.

Všeobecná zdravotní pojišťovna má pro tyto rozdíly jasné vysvětlení: "V roce 2013 se měnil dodatek ohledně úhrady kardioverterů. FN Motol do té doby provozovala pouze dětskou kardiologii, takže ceny měla opravdu nižší. Od podzimu 2013 ovšem začala provozovat i „dospělou“ kardiologii. VZP v té době zaváděla novým dodatkem nižší ceny a FN Motol byla „pilotním“ projektem. Od září 2013 pak poklesla cena kardioverterů u všech poskytovatelů. To, že má FN Královské Vinohrady za rok 2013 stále cenu o málo vyšší, je dáno průměrem cen za kardiovertery za celý rok 2013. Osm měsíců měla ceny vyšší, 4 měsíce pak ceny nižší. Odtud částka 496tis. Kč.  Od začátku roku 2014 mají všichni poskytovatelé ceny za kardiovertery stejné, tedy cca 320 tisíc Kč, " odpověděl na dotaz MT mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Snižování ceny nejdražších materiálů

Důkladnou analýzu cen ve zdravotnictví žádá také další lékař z řad poslanců – MUDr. Jiří Štětina (Úsvit přímé demokracie).  „Je třeba zveřejnit smlouvy se zdravotními pojišťovnami se všemi zdravotnickými zařízeními, aby každý občan věděl, za kolik je léčen a také, aby viděl, že za stejný výkon není stejná platba. Ochrana osobních údajů je pouze zaklínadlem, aby tyto údaje nebyly zveřejněny,“ domnívá se MUDr. Štětina.

Podle poslance Štětiny je třeba zveřejnit, jak byly nakupovány přístroje, zdravotnické prostředky, léky a další zboží a služby ve zdravotnictví. „Také je třeba vědět, jak je technika využívána a proč cena přístrojů byla diametrálně odlišná. Je třeba zjistit a pojmenovat: Kdo, kdy, proč a hlavně za kolik, najímal advokátní kanceláře za účelem sepsání dlouhodobých a nevypověditelných smluv.“

Oslovení lékaři ve sněmovně se také shodují, že je potřeba řešit problém rozdílu cen mezi tzv. maximální číselníkovou cenou zdravotních pojišťoven a skutečnou cenou, za kterou nemocnice zboží koupí. Tato oblast totiž představuje prostor pro korupční praktiky a předražování veřejných zakázek. Podle Igora Nykla je nutné systémově dořešit problém tzv.vratek - bonusů - dobropisů a docílit toho, že u nejdražších materiálů (kardiovertery-defibrilátory, kardiostimulátory, srdeční či obecně cévní stenty, kloubní náhrady, buněčná léčba, centrová léčiva a podobně) bychom se měli snažit přiblížit cenám, za které nakupují zcela identické materiály například v sousedním Německu.

„Je třeba proto ocenit krok VZP, kde se povedlo od 1.4.2014 výrazně snížit maximální úhrady srdečních stentů tak, že v globále se předpokládá, že úspora VZP může činit za letošní rok až 390 miliónů Kč. I zde je určitě pro mnohé překvapivé, jak relativně hodně se prakticky skokově dala snížit cena stentů - například u tzv. lékových stentů se maximální úhrada VZP snížila z dosud uváděných 59 999 Kč na současných 32 264 Kč za 1 stent! Vzhledem k tomu, že podobný krok se snížením maxim.cen se povedl VZP v minulém roce s kardiovertery -defibrilátory, jen v této kardiologické problematice mohou úspory VZP během 1 roku činit až téměř 1 miliardu Kč.“

(ivb), www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…