Vedení pardubické nemocnice přidá lékařům za služby
Vedení krajské nemocnice v Pardubicích, od loňského října akciové společnosti, se konečně dohodlo s lékařskými odbory na zvýšení plateb za přesčasovou práci. ČTK to potvrdil ředitel nemocnice Jan Feřtek a předseda Lékařského odborového klubu zdravotnického zařízení Tomáš Gottwald. Vyšší mzdy by měly zastavit odliv odborníků z posledních měsíců a stabilizovat personální situaci nemocnice.
"Po dlouhých diskusích jsme dospěli k názoru, že prioritní je zachování činnosti nemocnice v celém rozsahu, a rozpory, které mezi námi jsou, se nemohou promítat do rizika zhoršení péče o pacienty. Domluvili jsme se na určitém zvýšení ceny práce v ústavních pohotovostních službách na průměr České republiky," uvedl ředitel nemocnice.
Lékaři s návrhem souhlasí. "Smlouvy na přesčasovou práci ještě nemáme podepsané, ale dohoda uzavřena byla. Splnila naše požadavky na sazby obvyklé v tomto státě. Dosud byly velmi hanebné," řekl Gottwald.
Krajská nemocnice ročně vydá na mzdy s odvody asi 600 milionů korun, její obrat za stejnou dobu činí asi 1,3 miliardy korun. Jaký bude dopad navýšení plateb za přesčasy na hospodaření společnosti nechtěl Feřtek říci.
Podle Feřtka může vedení nemocnice mzdy lékařů navýšit, musí však svůj krok obhájit před vlastníkem, kterým je Pardubický kraj. "Když se nám to nepodaří, bude se muset hledat jiné řešení, třeba vyměnit představenstvo. Nemohu ale prostě donekonečna tvrdit, že po našich lidech mohu chtít dál to, co vloni akceptovali, když se spokojili se stejnými příjmy za služby jako v roce 2006. Hodinové sazby pro některé z nich byly a jsou výrazně nižší, než je průměr v České republice," uvedl Feřtek, který je členem představenstva akciové společnosti Pardubická krajská nemocnice. Zdravotnické zařízení dosud nemá bilanční rozvahu na letošní rok a nezná předpokládané příjmy od zdravotních pojišťoven.
Krajský radní pro zdravotnictví Josef Janeček se zatím s podmínkami dohody neseznámil, trvá však na tom, aby se nezhoršilo hospodaření zdravotnického zařízení. "Celkový objem mzdových prostředků by měl být zachován, případně navýšen za předpokladu, že zdravotní pojišťovny také navýší úhrady nemocnici. Nesmí kvůli mzdám prohloubit ztrátu, naopak by ji měla snižovat," řekl ČTK Janeček.
Podle Feřtka odchody lékařů z pardubické nemocnice v poslední době nepřesáhly běžnou fluktuaci. Odbory však situaci považují za naléhavou. Již dříve ve svém prohlášení uvedly, že nespokojena je více než polovina kmenových lékařů. "Není to jen běžná obměna, na některých odděleních je vážný stav, odešli hlavně erudovaní lidé. Pokud ale dohoda vstoupí platnost, je to pro lékaře signál, že se zde určité věci mění, a povede to k tomu, že sem budou znovu mířit," uvedl Gottwald s tím, že odborům nejde jen o zvýšení mezd, ale i o vyjasnění celkové koncepce nemocnice.
Nemocnice patřící Pardubickému kraji v posledních letech hospodařily vždy se ztrátou. V roce 2006 činila celkem 84 milionů korun, loňské výsledky zatím nejsou k dispozici. Celková kumulovaná ztráta se pohybuje kolem půl miliardy korun.
Zdroj: ČTK