Přeskočit na obsah

Vědci z Akademie věd zkoumají nový způsob boje proti karcinomu

Vědci z Biotechnologickém ústavu Akademie věd (AV) zkoumají nový způsob boje proti nádorovým buňkám. Nadějí pro nemocné pacienty má být analog vitaminu E, který působí přes mitochondrie a vyvolává odumírání Ca buněk, aniž by poškodil buňky zdravé. Testy zatím ukázaly, že u myší látka potlačuje tvorbu nádorů tlustého střeva, plic, mléčné žlázy, pohrudnice a děložního čípku, sdělila ČTK Veronika Kratochvílová z AV.

Protože jsou Ca buňky velmi proměnlivé a ztrácejí citlivost na současná léčiva, hledají vědci nové látky, vůči kterým nejsou odolné a které zároveň příliš neškodí normálním buňkám. Účinným cílem pro zabíjení národových buněk jsou podle podle nich mitochondrie, tedy malé vnitrobuněčné útvary, ve kterých si buňky vyrábějí většinu potřebné energie pro své životní pochody a růst. Jakékoliv poškození mitochondrií může vést ke smrti buňky.

Tým Jiřího Neužila z Biotechnologického ústavu v posledních letech ve spolupráci s australskou laboratoří zjistil, že pomoci by mohl analog vitaminu E (vitamin E sukcinát - VES). Vědci se snažili nalézt místo, které je v mitochondriích zasaženo látkou VES. Zjistili, že VES v takzvaném mitochondriálním komplexu II vytěsňuje koenzym Q. To vede k tvorbě určitého druhu radikálů, které následně buňku zahubí.

Podařilo se jim tak najít nové, dosud nepopsané zásahové místo pro antikancerózní látky. Podle nich to přispěje k vývoji nových typů léků proti nádorovým chorobám, které by podle dosavadních experimentů měly být velmi účinné.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…