Přeskočit na obsah

Vědci se skládají na dceru australských kolegů

Jedné takové v současné době čelí Ústav molekulární genetiky AV ČR (ÚMG). V něm nyní pracuje dvojice australských vědců – dr. Trevor Epp a jeho manželka dr. Kallayanee Chawengsaksophak. Jejich dceři, čtrnáctileté Katareeye, byl začátkem tohoto roku diagnostikován lymfom. Oba zaměstnaní rodiče platí běžné veřejné zdravotní pojištění. Protože však nejsou občany EU a nemají v ČR doposud trvalý pobyt, podle českého zákona o veřejném zdravotním pojištění není jejich dcera kryta veřejným pojištěním. Komerční pojištění za ni platí rodiče, ale toto pojištění má výdaje zastropovány na 1,6 mil. Kč. Tato částka byla při náročné léčbě již před několika měsíci překročena. Rodiče Katareeyi na pokrytí chybějících prostředků spotřebovali veškeré své úspory a prostředky poskytnuté jejich rodinami a zahraničními přáteli, ale to zdaleka nestačí. Velmi nákladná léčba chemoterapií pokračuje a měla by být následována ještě nákladnější transplantací kostní dřeně. Návrat do Austrálie přitom z několika důvodů nepřipadá v úvahu (hlavně vzhledem k momentálnímu zdravotnímu stavu pacientky). Dalším řešením by bylo urychlené vyřízení žádosti manželů Eppových o trvalý pobyt (standardně se ale uděluje až po pěti letech pobytu v ČR).

Proto ÚMG pořádá na pokrytí nákladů na léčbu sbírku. Ta probíhá od 6. srpna. Byli osloveni pracovníci všech ústavů Akademie věd, členové Učené společnosti, členové Akademického sněmu a řada biotechnologických firem. Dosud vybraná částka (téměř 1,5 milionu Kč) je ale jen zlomkem cílové částky; její velká většina bude navíc již velmi brzo spotřebována na úhradu faktur vystavených nemocnicí v posledních týdnech. Příspěvky je možné posílat na účet č. 107‑7861280237/0100 u Komerční banky; na požádání lze dostat potvrzení o daru, který je možno odečíst od daňového základu daně z příjmů.

„Tento případ ukazuje, že v naší legislativě je mezera, která pravděpodobně souvisí s lobbingem komerčních pojišťoven. Vyvineme veškeré úsilí, abychom docílili nápravy, v ostatních zemích EU to tak není. Zdá se, že ČR porušuje příslušnou evropskou směrnici,“ říká ředitel ÚMG prof. RNDr. Václav Hořejší, CSc., s tím, že oslovil i všechny poslance s žádostí o příspěvek a hlavně s žádostí o změnu zákona.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…