Vědci: Mozek pacientů s migrénou se liší od mozku zdravých lidí
Mozek pacientů, kteří pravidelně trpí silnou migrénou, se liší od mozku lidí, kteří s úpornými bolestmi hlavy nemají žádné problémy. Došli k tomu odborníci v nové studii zveřejněné v časopise Neurology. Vědci si ale nejsou jisti, zda jsou pozorované změny v mozkové kůře příčinou nemoci nebo jejím důsledkem. Jinak řečeno není zřejmé, zda je větší tloušťka určité části kůry způsobena migrénami nebo je naopak jejich roznětkou.
Studie srovnávala snímky mozku 24 lidí, kteří zhruba 20 let trpí pravidelnými bolestmi hlavy, se snímky těch, kteří takový problém nemají. Odborníci došli k tomu, že snímky obou skupin se od sebe prokazatelně liší. Pacienti s migrénou měli senzorická centra mozkové kůry, tedy oblast mozku zodpovědnou například za vnímání bolesti či teploty, v průměru o pětinu tlustší než zdraví lidé.
Podle lékařky Nouchine Hadjikhaniové, která studii vedla, výsledky dokazují, že migréna je velmi závažný stav. "Musíme ji brát vážně, protože může způsobit změny v mozku," uvedla.
Nové poznatky mohou v budoucnu vést například ke zlepšení léčby pro migreniky. "Čím lépe porozumíme patofyziologii migrény, tím spíš budeme schopni přijít s léky, které na ni zabírají. V tuto chvíli neexistuje lék, který by v prevenci dostatečně fungoval," řekla Hadjikhaniová.
Migréna je chronické onemocnění, při němž dochází k opakovaným záchvatům bolesti hlavy, které trvají od čtyř hodin do tří dnů. Záchvaty migrény provází vedle úporné bolesti jedné poloviny hlavy i nechuť k jídlu a časté zvracení, nemocní také obtížně snášejí světlo a hlasitější zvuk. Podle lékařů migrénami trpí až deset procent populace.
Zdroj: ČTK