Přeskočit na obsah

Ve Zlíně nová metoda neurochirurgů

Neurochirurgové Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně poprvé použili ke stabilizaci bederní páteře miniinvazivní fixační operační metodu. Ta je pro pacienta mnohem šetrnější. Při operaci se totiž lékaři vyhnou rozsáhlé operační ráně, která poškozuje okolní svalovou a vazivovou tkáň, pacient trpí menšími pooperačními bolestmi a rychleji se rehabilituje. Operace navíc snižuje riziko ochrnutí nemocného. Zlínští neurochirurgové byli prvními v České republice, kteří takovou operaci úspěšně zvládli. Informovala mluvčí Baťovy nemocnice Karla Havlíková.

Neurochirurgové novou metodu poprvé použili minulý týden při operaci pětatřicetileté ženy ze Zlínska. Pacientka se dlouhodobě léčila pro degenerativní onemocnění meziobratlové ploténky mezi čtvrtým a pátým bederním obratlem. Operace trvala tři hodiny. "Žena trpěla silnými bolestmi zad s vyzařováním bolestí do obou dolních končetin. Konzervativní terapie byla neúspěšná, bolesti se stupňovaly," řekl primář neurochirurgického oddělení Baťovy nemocnice Michal Filip, který ženu se svým týmem operoval.

Nad výkonem dohlížel lékař z ortopedické kliniky Rzeszov v Polsku Valerij Walery, který již takto několik pacientů operoval. Lékaři pacientce uvolnili nervové struktury v páteřním kanále a postižený úsek páteře fixovali miniinvazivní metodou. "Žádná, ani miniinvazivní operace neumí dát novou páteř. Úspěch takové operace je nejen v rukou neurochirurgů, ale i ostatních specialistů podílejících se na diagnostice, konzervativní terapii, vlastní operaci a pooperační péči," zdůraznil Filip.

Ze zkušeností především z amerických pracovišť vyplývá, že miniinvazivní metoda je vhodná jen k určitým typům degenerativního onemocnění bederní páteře. Lékaři ji využívají především tam, kdy se doporučuje uvolnění nervových struktur s fixací.

Neurochirurgie funguje ve zlínské nemocnici od loňského dubna. Až do minulého týdne používala při takových operací klasickou fixaci, která vyžaduje velkou ránu do těla pacienta. S touto metodou mají zlínští neurochirurgové dlouholeté zkušenosti z předchozích pracovišť v Ostravě a Praze. V Baťově nemocnici za devět měsíců svého působení takto úspěšně odoperovali 30 nemocných.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…