Přeskočit na obsah

Ve Zlíně jako první použili titanový ušní implantát

Lékaři ušního, nosního a krčního oddělení (ORL) Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně úspěšně nahradili titanovým implantátem nefunkční ušní kůstky kovadlinku a třmínek. Při mikrochirurgické operaci jako první v České republice použili protézku nové generace. Zařízení je jediné v celém Zlínském kraji, které tuto metodu používá. ČTK to dnes řekla mluvčí Baťovy nemocnice Karla Havlíková.

Nový implantát poprvé použili při operaci čtyřicetileté ženy loni v listopadu. Podle primáře ORL Martina Světlíka, který ženu operoval, lze dnes říci, že zákrok dopadl dobře. "Pacientce se zlepšil sluch a nemá závratě. Ty se totiž mohou někdy projevovat jako pooperační komplikace," podotkl primář ORL.

Žena měla nehybný třmínek i kovadlinku, což není podle lékařů zrovna běžný případ. Mnohem častěji se objevují potíže, kdy je nehybný pouze třmínek. Více než ženy jsou tímto onemocněním postiženi muži, u nichž je to podle lékařů dáno geneticky.

Zlínský primář Světlík je jedním z mála, jenž se třmínkovou chirurgií v České republice zabývá. Těmto zákrokům se jinak věnují pouze ušní chirurgové na některých klinických pracovištích. V Baťově nemocnici používají jako náhradu třmínku titanové protézy s takzvaným klipem. Běžně se ale třmínky nahrazují protézou, jež má na konci drátek. Ten se musí manuálně opevnit kleštěmi. "Časem však může dojít k uvolnění a posunutí této protézy, proto se jako nadějnější jeví použití protézky s pružným klipem," vysvětlil Světlík.

Novou metodu podle primáře zkusili i odborníci z dalších pěti pracovišť v České republice. "Pokud je mi známo, jako jediní ji používáme rutinně," sdělil.

Středoušní chirurgie je nosný program oddělení ORL v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně. Ročně tam odoperují zhruba 100 pacientů, nejčastěji pro chronické středoušní záněty nebo jejich následky.

Zlínská ORL se rozšiřuje i v jiných směrech. Před třemi měsíci tam poprvé pacient podstoupil operaci, při které mu lékaři odstranili většinu příušní žlázy a přitom zachovali lícní nerv. "To znamená, že pacient má normálně pohyblivé svalstvo obličeje včetně zachování hybnosti očních víček," upřesnil primář Světlík.

Stejnému zákroku se dosud podrobilo dalších pět pacientů. Samotný výkon je časově dosti náročný, podle rozsahu postižení příušní žlázy a větvení lícního nervu trvá tři až pět hodin. Tyto operace jsou prováděny kvůli nádorovému postižení příušní žlázy. Většinou se podle primáře jedná o nezhoubné nádory, ale jsou i případy zhoubných. Ve Zlínském kraji tak operují ještě lékaři v nemocnici v Kroměříži.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…