Ve vojenské nemocnici uvidí lidé do pátku operačního robota
"Nemocnice připravila pacientům ojedinělý zážitek, vůbec poprvé se konalo setkání pacientů s jejich operatéry," uvedla. Pozvána byla jen část pacientů, dorazily jich víc než čtyři desítky. Pacienti i jejich blízcí se dozvěděli o typech existujících robotických systémů, rozmístění robotů v USA, Evropě i Česku a o prováděných výkonech.
Podle mluvčí se lidé zajímali zejména o zajištění bezpečnosti robotických systémů při operaci a proč není robotů a robotických operací v Česku víc. V USA je těchto robotů výrazně víc, naproti tomu Maďarsko či Bulharsko dosud žádný robotický systém instalovaný nemá. V Česku je šest funkčních a dva dosluhující roboty da Vinci.
"O přínosu robotických operací pro pacienta nikdo z nás přítomných nepochybuje. Máme osobní zkušenost s rychlým návratem k běžnému a kvalitnímu životu. To je nejhodnotnější benefit," ocenila jedna pacientka.
Pacienti si vyzkoušeli ovládání nejnovějšího typu robotického systému da Vinci Xi, včetně nového robotického operačního stolu a robotického stapleru. "Bylo skvělé vidět na vlastní oči, jak robot pracuje," ocenili. Většina využila příležitost vyzkoušet si nácvik práce s robotickým systémem a sledovat brýlemi trojrozměrný obraz, který vidí operatér při zákroku.
Za deset let robotické chirurgie bylo České republice provedeno 8048 urologických robotických výkonů, z nich v Ústřední vojenské nemocnici 1763. Ústřední vojenská nemocnice a Nemocnice Na Homolce byly první v ČR, kde byl v roce 2005 instalován robotický systém da Vinci.
V centru robotické chirurgie Ústřední vojenské nemocnice se uskutečnilo za deset let více než 2150 roboticky asistovaných operací, z toho bylo 1661 odstranění prostaty, 82 odstranění ledviny a 20 odstranění močového měchýře. V chirurgii se za pomoci robota nejčastěji operuje konečník, v gynekologii se roboticky nejčastěji odstraňuje děloha.
Zdroj: ČTK