Ve věznicích začíná léčba závislých
Substituční léčba drogově závislých začíná i v českých věznicích. V rámci pilotního projektu ji nabízejí ve vazební věznici Praha na Pankráci a v příbramské věznici. ČTK to řekl jeden z garantů projektu Tomáš Zábranský z 1. lékařské fakulty. Službu mohou údajně poskytnout až 40 závislým. Klienti se zatím podle Zábranského dají spočítat na prstech rukou. Očekává však, že jejich počet skokově poroste.
Místo návykové látky lékaři dávají závislému náhradní a bezpečnější lék, nejčastěji metadon. Metoda se používá u uživatelů opiátů. V roce 2004 bylo podle Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti ve všech českých centrech takto léčeno 1043 lidí. Zábranský odhaduje, že ze substituční léčby by mohlo mít prospěch 400 až 900 vězňů.
"Vězeňská služba se rozhodla, že primárně bude tato služba pro lidi, kteří nastupují do výkonu trestu a substituční léčbu zahájili již na svobodě," uvedl Zábranský. Společně s dalšími odborníky ho sama kontaktovala. O zavedení léčby ve věznicích se ale podle Zábranského mluvilo od roku 2004. "Vyžaduje to jak Světová zdravotnická organizace, tak Evropská unie," upřesnil.
Projekt začal 1. dubna. "Za rok touto dobou už bude jasné, jaké měl výsledky a zda bude pokračovat," vysvětlil Zábranský. Substituční léčbu ve věznicích poskytují podle něj takřka ve všech takzvaných starých členských zemích Evropské unie, z novějších členů ji Česká republika údajně zavádí jako druhá.
Počet drogově závislých ve vězeních lze podle Zábranského jen těžko určit. "Vězeňské služby všude na světě mají tendenci předstírat, že u nich žádní závislí nejsou," vysvětlil. Domnívá se ale, že vězni, kteří brali drogy na svobodě, si k nim cestu najdou i za mřížemi. "Je to navíc populace, která má s drogami velkou zkušenost," dodal.
V roce 2003 provedli odborníci testování ve věznicích, při němž vyšetřili přes 2500 osob nastupujících do pražských vazebních věznic. Užívání drog testy prokázaly u téměř 20 procent z nich. Stopu po návykových látkách odhalili také u zhruba tří procent uvězněných, uvádí národní monitorovací středisko.
Ve výzkumu uživatelů drog, kteří byli někdy v životě ve vězení, přes 56 procent z nich uvedlo, že si injekčně aplikovali drogu i v době, kdy byli za mřížemi. Několik z nich dokonce poprvé. Uvádí se v jedné zprávě národního monitorovacího střediska.
Drogy se podle odborníků do vězení dostávají nejčastěji v balíčcích, které vězňům posílají příbuzní a známí. Nezřídka jim je komplicové také házejí přes plot do míst, kam chodí na vycházky. Drogy trestanci údajně získávají i při návštěvách příbuzných či od zaměstnanců vězeňské služby.
Zdroj: ČTK