Přeskočit na obsah

Ve světě se nyní chystají další transplantace tváře

Ve světě se chystají další transplantace tváře. Nový obličej a s ním i nový život by měli v brzké době dostat pacienti v transplantačních centrech v americkém Bostonu a Clevelandu. Další operace by se měla uskutečnit ve Francii. Novinářům to dnes na pražském kongresu řekli přední světoví odborníci na transplantace. Mezi nimi nechyběl Jean-Michel Dubernard, který provedl jako první na světě transplantaci obličeje a obou rukou.

První transplantaci tváře udělali lékaři pod Dubernardovým vedením ve francouzském Amiensu v listopadu 2005 ženě, které obličej těžce poranil pes. Loni na jaře prý podobný zákrok podstoupil pacient v Číně. Letos v lednu v Paříži dostal nový obličej mladík, kterého znetvořila zhoubná nemoc.

Dubernard potvrdil, že v Americe se na operaci nyní připravují dva pacienti. Ve Francii by se další - již třetí zákrok - mohl podle něj odehrát za dva či tři měsíce. "Vždy si nechávám čas jeden až dva roky po první operaci, než přejdeme na dalšího pacienta, abychom se mohli poučit. Musíme znát reakce na novou tkáň i to, co si pacient myslí, co se odehrává v jeho nitru," řekl v Praze přední světový odborník.

Věhlas a uznání si Dubernard získal v roce 1998, kdy jako první na světě transplantoval pacientovi ruku. O dva roky později pak jinému nemocnému "voperoval" obě ruce. "Představte si, že ruce nemáte. Nemůžete se sami najíst, nemůžete se umýt. Protéza není řešení. S transplantací můžeme zlepšit kvalitu života člověka, můžeme mu dát nový život," uvedl Dubernard.

Zatímco lékaři některé lidské orgány transplantují už po desetiletí, u jiných částí těla jsou teprve na počátku. Obličej zatím "spravovali" plastičtí chirurgové. Při transplantaci nyní lékaři současně voperují kost, svaly i kůži. "Ještě před deseti lety jsme si nedokázali představit, že je to vůbec možné," říká prezident Evropské společnosti pro orgánové transplantace Bernard Charpentier. Také Dubernard považuje současnou dobu za novou éru v transplantacích.

Čeští lékaři provedli transplantaci poprvé v roce 1966, kdy voperovali pacientovi ledvinu. Nyní se v Česku transplantují ledviny, játra, srdce, slinivka a plíce. Odborníci v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny IKEM připravují transplantaci tenkého střeva.

I když je podle vědecké tajemnice České transplantační společnosti Evy Pokorné česká transplantační medicína srovnatelná s tou ve vyspělých evropských státech, v ČR se zatím podobný "velký zákrok" nechystá. "Jako malá země se budeme i nadále soustředit hlavně na výkony, které zachraňují či zlepšují pacientům život," řekla Pokorná. Experti z Česka se ale přesto na průkopnických operacích podle ní podílet budou. Jeden z českých lékařů totiž nyní působí v americkém centru, které transplantaci tváře připravuje.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…