Přeskočit na obsah

Ve Středočeském kraji je nejvíce alkoholiků starých 30 až 39 let

Ve Středočeském kraji v loňském roce nejčastěji propadli alkoholové závislosti lidé mezi 30 a 39 lety, vysoce ohroženou skupinou byli i Středočeši od 20 do 29 let. Stále častěji přitom alkohol pijí i děti. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

"Alkohol je pro děti nejjednodušeji dostupný. Najdou ho v rodině, kde i vidí pít rodiče. Navíc ho nevnímají jako drogu," podotkl náměstek středočeského hejtmana pro sociální oblast Josef Vacek.

Do středočeských záchytných K-center se podle něho ale dostane jen zlomek dětských alkoholiků. "Tam se řeší hlavně závislosti na drogách, alkohol se snaží rodiče vyřešit samostatně," uvedl náměstek hejtmana.

Obecně je přitom v kraji při přepočtu na 10 000 obyvatel méně závislých než ve zbytku republiky. "Jsou zde lepší životní podmínky než v jiných krajích. Například je zde vyšší zaměstnanost a menší sociální rozdíly," uvedl náměstek hejtmana.

Pití alkoholu u dětí je podle něho problémem především několika posledních let. "Drogovou scénu jsme v regionu stabilizovali, spotřeba alkoholu ale obecně stoupá," řekl.

Středočeský kraj proto připravuje projekt, který by měl alkoholově závislým s jejich handicapem pomoci. Oblastní nemocnice Příbram a obecně prospěšná společnost Magdalena budou poskytovat speciální péči lidem závislým na drogách a alkoholu. Vzniknout má společná záchytná stanice, detoxikační oddělení a následná péče.

Nejužívanějšími tvrdými drogami v kraji je heroin, pervitin a marihuana. Narůstá příležitostné užívání konopných drog a extáze, rozšířilo se i ilegální užívání Subutexu jako náhradní drogy za heroin.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…