Ve Frýdlantu kvůli povodni mimořádně otevřeli starou porodnici
Frýdlant (Liberecko) - V nemocnici ve Frýdlantu museli o víkendu mimořádně zhruba po roce znovu otevřít porodnici. Město stižené bleskovou povodní bylo odříznuté od světa a nastávající maminky se nemohly dostat do Liberce. Nakonec se ve Frýdlantu narodily čtyři děti, řekl ČTK ředitel nemocnice Břetislav Václavík. Nemocnici stále nefunguje telefonní spojení a má i problémy se zásobováním.
"Máme za sebou výjimečný víkend, který jsme, troufám si říct, zvládli díky obětavosti všech zaměstnanců na výbornou. Nejednalo se ani tak o mimořádný nápor pacientů, jako spíše o negativní vnější vlivy, které chod nemocnice komplikovaly," řekl Václavík. Do práce se například nemohlo dostat několik lékařů, někteří proto pracovali až 36 hodin v kuse.
Podle ředitele nebyl problém s kapacitou nemocnice, ovšem pod velkým náporem byla hlavně lékárna. Lidé, kteří byli nuceni opustit své domy, si v nich totiž často nechali své léky. "O víkendu jsme vydali v podstatě vše, co jsme tu měli," podotkl Václavík. Problémy měla také záchranná služba se svozem pacientů z nepřístupných míst. Výpadek elektřiny naopak bez komplikací nahradily záložní agregáty.
Otevření porodnice bylo naprosto mimořádné, ve frýdlantské nemocnici se totiž již zhruba rok nerodí. Zaplavené silnice však způsobily, že v ní o víkendu odrodily hned čtyři maminky. "Tři porody proběhly bez problémů, jeden byl komplikovanější, ale vše dopadlo nakonec dobře," sdělil ředitel. Jiné mimořádné případy nemocnice řešit nemusela, vzrostl pouze počet pacientů s podchlazením. To bylo způsobeno zejména tím, že lidé čekali na evakuaci na střechách svých domů v prudkém dešti.
Včera v poledne v nemocnici stále nešly telefony, které by měly začít fungovat během odpoledne. Komplikované je i zásobování, na Liberecku je stále řada uzavírek.
Dobrou zprávou je to, že z důležitých silnic již voda většinou ustoupila, a tak po nich sanitní vozy a zásobování mohou projet. "Pořád se ale trochu děsíme toho, aby nepřestala téct voda nebo fungovat plyn. To by byl problém," zdůraznil Václavík.
Nemocnice nyní musí také řešit ubytování pro některé své zaměstnance, kteří mají zatopené domy. "Neumím je zatím přesně spočítat, to číslo se bude pohybovat někde kolem deseti. Někteří bydlí u známých, ale chceme se postarat i o ten zbytek," podotkl ředitel.
Nemocnice se však snaží pomáhat i lékařům, kteří v ní nepracují. Například jeden z frýdlantských praktických lékařů, jehož ordinace byla v sobotu vyplavena, najde dočasné útočiště právě v nemocnici. "Obstarává velkou spádovou oblast a má hodně pacientů, takže mu tímto způsobem vyjdeme vstříc. Vyhradíme mu u nás náhradní ordinaci," dodal Václavík.
Podle ředitele krajské záchranné služby Stanislava Mackovíka se ve Frýdlantském výběžku i na dalších postižených místech kvůli záplavám výrazně zhoršila dostupnost zdravotnické péče.
"Řadu ordinací praktických lékařů zničila voda," vysvětlil Mackovík. V oblasti je podle něj stále mnoho míst bez proudu a lidé mají vybité telefony a těžko se dovolávají pomoci. "Vidíme to na dispečinku, běžně tam z oblasti přijímali až 25 volání denně, teď jsou tak dvě tři," poznamenal.
Záchranná služba proto posílá na Frýdlantsko vrtulník, zaměřuje se hlavně na místa, kde jsou některé domy stále odříznuté vodou. Záchranáři zjišťují, zda tam lidé nepotřebují pomoc a jsou připraveni je evakuovat. V souvislosti s povodní podle mluvčí záchranářů Lenky Moravcové stres zhoršuje stav chronicky nemocných pacientů a přibývá také lidí s akutními psychickými problémy. Zřízena byla také speciální linka 950 485 102, kde mohou obyvatelé postižení povodněmi, žádat pomoc psychologů.
ČTK, Ondřej Motejlek
Zdroj: ČTK