Vakcíny si už lidé v lékárnách nevyzvednou
Havlíčkobrodsko - Praktičtí lékaři se nechtěně ocitli v roli obchodníků. Státní ústav pro kontrolu léčiv totiž letos změnil pravidla pro výdej vakcín proti sezonní chřipce. Pacienti, kteří mají nárok na proplacení očkování ze zdravotního pojištění, už nemohou vakcínu vyzvednout zdarma na recept v lékárně, ale dostanou ji přímo od lékaře.
Některým praktikům na Havlíčkobrodsku se nový způsob vůbec nelíbí. "V protichřipkových vakcínách je uložena spousta peněz. Pro lékaře to znamená pocit nejistoty a finanční ztrátu v případě, že se vakcíny nespotřebují," konstatuje praktický lékař Zdeněk Fírek ze Světlé nad Sázavou.
Jak upřesňuje, takový postup by znamenal vakcíny uskladnit, vybrat od pacienta peníze, účtovat mu za vakcínu i aplikaci a pak žádat zpětně peníze od zdravotní pojišťovny. Navíc je otázkou, kolik pacientů se nakonec proti chřipce doopravdy od svého lékaře očkovat nechá.
"Dělat obchodníka ze sebe nechci," zdůrazňuje lékař. Jak vysvětluje, praktičtí lékaři se před chřipkovou sezonou vakcínami vždycky zásobili. Jednalo se ale o vakcíny, které byly určeny seniorům a chronicky nemocným pacientům, kteří byli proti chřipce očkováni zdarma v rámci prevence, protože chřipka by znamenala ohrožení jejich zdraví a života. V ordinaci praktického lékaře Vratislava Kanioka v Ledči nad Sázavou se novými pravidly Státního ústavu pro kontrolu léčiv zatím nezabývali.
Podle praktického lékaře Jiřího Ordelta z Chotěboře jde o novou věc, ale zase ne tak úplně neznámou. Někteří praktičtí lékaři už jsou zvyklí jednat přímo s výrobcem a potřebné vakcíny od něj odebírat. "U nás je praxe taková, že já jako závodní lékař objednám určitý počet vakcín, které pro svoje zaměstnance požaduje závod. Ten také za použití vakcín zaplatí. Za pacienty, jejichž zdravotní stav to vyžaduje, platí vakcíny zdravotní pojišťovna, " vysvětluje praktický lékař Ordelt.
Jestliže by ale praktik měl nakupovat vakcíny i pro běžné pacienty, bude muset být podle Ordelta velice opatrný a moc dobře počítat, aby objednané vakcíny skutečně spotřeboval. "Po sezoně prasečí chřipky nám v lednici zůstaly nepoužité vakcíny jak proti prasečí chřipce, tak proti chřipce sezonní, asi za dvacet tisíc korun, které budeme muset vyhodit. Je pravda, že za vakcíny proti prasečí chřipce se neplatilo, ale kampaň kolem ní rozpoutaná zprofanovala také očkování proti chřipce sezonní a pacienti o něj ztratili zájem," uvedl konkrétní příklad chotěbořský lékař.
Na základě zkušeností by se raději přiklonil k variantě, aby si každý pacient, který nemá na bezplatné očkování proti chřipce nárok, raději vakcínu nadále kupoval sám v lékárně.
Regionální deníky, ŠTĚPÁNKA SAADOUNI
Zdroj: Regionální deníky