Vakcinace proti chřipce pomáhá
Očkovat proti chřipce by se lidé měli nejpozději do konce listopadu. Nemoc obvykle přichází do Česka v prosinci. Novinářům to včera řekl odborník na infekční nemoci Jiří Havlík. Pro rizikové pacienty a lidi starší 65 let je očkování bezplatné, ostatní zájemci si musí vakcínu zakoupit. Bezpečně by je měla ochránit na dobu jednoho roku. Podle odborníků se ale mohou objevit i chřipkové viry, proti kterým je nechrání.
"Očkovací látka se obnovuje každý rok. Proto každoročně světová chřipková centrála doporučuje, které tři typy chřipkových virů se mají připravit," vysvětlil Havlík. Letošní vakcína proto bude odlišná od loňské. Dodal, že očkování je stále jediná účinná prevence. U zdravých lidí zabrání onemocnění v 70 až 90 procentech případů. V případě starších osob snižuje riziko úmrtí asi o 80 procent.
"V západních zemí je očkování daleko více rozšířeno než u nás," podotkl Havlík. V Česku je takto chráněno asi sedm procent obyvatel. Lékaři očkují i děti od jednoho roku věku. "Bylo zjištěno, že jestliže je těhotná žena očkována v posledních třech měsících těhotenství, tak ten novorozenec má na příštího půl roku protilátky, které získal pasivně od matky," dodal lékař.
Firmy letos dovezou do České republiky asi 765.000 vakcín. Vzhledem k problémům při výrobě by ji výrobci měli dodat do lékáren asi v polovině října. Zhruba stejný počet byl dodán i loni, lidé je tehdy z lékáren takřka okamžitě vykoupili. Zvýšenou poptávku totiž vzbudil strach z pandemie ptačí chřipky.
Většina z letos dodaných vakcín bude určena pro prodej v lékárnách, 65.000 zajistí ministerstvo zdravotnictví pro obyvatele domovů důchodců a také klienty ústavů sociální péče mladší 65 let. Očkovací látku dostanou až v listopadu. Pozdější dodávku údajně způsobilo to, že bývalý ministr zdravotnictví David Rath zrušil výběrové řízení, které se muselo opakovat.
Chřipka je nakažlivé virové onemocnění, které každoročně postihuje lidstvo v různě rozsáhlých epidemiích. Vzniká náhle, typické jsou pro ni vysoké teploty, zimnice a bolesti hlavy, svalů a kloubů. Podle Státního zdravotního ústavu způsobuje asi dvě procenta všech úmrtí, nejčastěji jde o staré či chronicky nemocné pacienty.
Zdroj: ČTK