V ÚVN proběhla konference Live a Video Surgery 2008
Odstranění šedého zákalu je v současnosti nejčastějším zákrokem českých očních chirurgů. ČTK to řekl Leoš Rejmont, zástupce přednosty oční kliniky první lékařské fakulty Karlovy univerzity a Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Podle Rejmonta se v České republice ročně uskuteční přes 50.000 operací šedého zákalu.
Podle jiných odhadů je ročně v Česku operováno až 73.000 pacientů s šedým zákalem, přičemž před 20 lety jich bylo jen asi 11.000. Samotná střešovická nemocnice odoperuje ročně zhruba 2500 šedých zákalů. Mezi druhé nejčastější zákroky řadí odborníci operace sítnice.
Nové postupy v operacích očního zákalu byly jedním z témat devátého pokračování konference Live a Video Surgery 2008, která se v pátek a sobotu koná v ÚVN. Více než dvě stovky účastníků sledovali v pátek v přímém přenosu zákroky z operačních sálů v Ústřední vojenské nemocnici a v nemocnicích v Hradci Králové, Ostravě a Brně Bohunicích. Desítka chirurgů účastníkům předvedla kolem 40 nejzajímavějších operací šedého zákalu, vad sítnice a korekce očních vad.
Oční chirurgie patří k lékařským oborům s nejrychlejším vývojem. Vyvíjí se operační techniky, podle Rejmonta jsou také pacienti k operacím bráni dříve. "Dnes například vezmeme i pacienta, který má zhoršené vidění o dva řádky. Před 20 lety by nebyl operován, dokud by dokázal na tabuli u očního lékaře alespoň něco přečíst," uvedl Rejmont.
První zákroky, které operovaly zadní část oka (například sítnici), byly prezentovány v 70. letech minulého století. "Dneska dokážeme na experimentální úrovni implantovat pod sítnici i čipy. Dokážeme vyřešit rozpad sítnice a také problémy, které jsou až pod sítnicí. Pokrok ale vyžaduje moderní přístrojové vybavení a precizní práci chirurgů," poznamenal Rejmont.
Zdroj: ČTK