V USA údajně klonovali lidská embrya z kožních buněk
Ve Spojených státech se údajně podařilo vytvořit klonovaná lidská embrya z kožních buněk dospělého člověka. Tento krok by mohl vést k úspěšnému léčení takových vážných nemocí jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba, které jsou zatím nevyléčitelné. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na soukromý výzkumný ústav Stemagen v americké Kalifornii.
Výzkumníci údajně použili postup nazvaný SCNT, který spočívá v odejmutí jádra z buňky zralého vajíčka a jeho nahrazení něčím jiným. Zde konkrétně použili vědci vzorek DNA dospělého muže vytaženého z takzvaných fibroblastů, což jsou aktivované vazivové buňky, produkující výchozí látky různých vláken.
Několik předělaných vajíček se dál vyvíjelo v normální embrya a tři z nich při genetických testech vykázala stejné DNA jako dárce. Vědci jsou přesvědčení, že k úspěšným výsledkům přispělo mimo jiné využití velmi čerstvých oocytů, tedy buněk vznikajících během zrání vajíčka.
Podle vědců by tento postup mohl umožnit tvorbu embryonálních kmenových buněk na míru jednotlivých pacientů, které by měly pomáhat v léčebných postupech proti onemocněním, která se v současnosti zatím nedají léčit.
Zdroj: ČTK