Přeskočit na obsah

V USA se lékařům daří lépe než jejich kolegyním aneb Genderové principy na výplatních páskách…

 

Ve Spojených státech amerických se průměrný roční výdělek lékařů oproti lékařkám liší o 18 677,23 USD. „Napříč specializacemi je to pouze hematologie a onkologie, kde se platy v rámci pohlaví statisticky příliš neliší,“ píše ve své studii lékař Tejas Desai z Hefnerova lékařského centra v Salisbury, Severní Karolína.

Studie popisující aplikaci genderových principů ve finančním hodnocení nepředstavují žádnou novinku, dokonce ani na poli výzkumu této problematiky ve zdravotnických oborech. Některé z těchto studií ale nemusejí být zcela objektivní (především kvůli způsobu získávání dat) a především nezahrnují některé relevantní faktory, jež mohou ovlivnit platy lékařů.

Na to však myslel Tejas Desai, když společně s kolegy provedl výzkum, který ukazuje signifikantní rozdíly v platech zdravotnického povolání lékaře. Pro jeho potřebu byla provedena analýza srovnávající na 3 miliony platů lékařů a lékařek celkem třinácti specializací (studie úhrad Medicare část B z roku 2012). Studie přesto přišla s překvapivým závěrem – pohlaví představuje propast osm procent hlubokou, zdá se tedy, že američtí lékaři ročně vydělávají o 20 000 USD více než jejich kolegyně. Největší rozdíl byl pozorován u nefrologů, u nichž činí 16 688,96 USD. Dále následují revmatologové (15 405,54 USD) a pneumologové (11 017,79 USD). Naopak onkologie je dle studie oborem s nejmenšími platovými rozdíly, stejně jako gastroenterologie a jednotky intenzivní péče.

I když studie nevysvětluje, proč k takovým nerovnostem dochází, přesto vylučuje často diskutované teorie: alespoň zde totiž neplatí, že by rozdíly v platu lékaře a lékařky vyplývaly z faktu, že ženy pracují méně hodin či jsou méně produktivní. Pravý důvod mohou odhalit až následné analýzy.

Profesorka Fiona E. Karet Franklová z Institutu lékařského výzkumu v Cambridge, Velká Británie, doplňuje studii slovy, že všechny tyto výzkumy vrhají na celou problematiku ještě jiné světlo: ženy si ve srovnání s muži vybírají vědecké či technologické obory méně často než muži a jejich setrvání v těchto oborech je méně stálé.

„V angličtině se pro popis této situace vžil pojem ‚leaky pipeline‘ (děravé potrubí). Naneštěstí se však stále hovoří o proudu vody v tomto potrubí spíše než o jeho opravě. Ale až k ní dojde, věřím, že tato dlouholetá nespravedlnost bude konečně napravena,“ podotýká prof. Franklová.

Také dodává, že snížení dlouhých ordinačních hodin, tedy zvýšení pracovní flexibility, popřípadě i sdílení pracovních povinností by se mohly stát právě těmi kroky, jež povedou k vyrovnání této genderové nerovnováhy. Podpora žen při jejich návratu do zaměstnání po mateřské dovolené a později při jejich péči o děti, je‑ ‑li potřeba, by podle Franklové také mohla přispět k nápravě této situace. „Závěrem je nutné podotknout, že neexistuje rovnice, která by tuto nerovnost vyřešila. Alespoň ne okamžitě, bude to ještě nějakou dobu trvat,“ řekla profesorka Franklová.

 

 

 

Zdroj: Převzato z: Medscape, online publikovaná studie (15/8/2016), Postgraduate Medical Journal

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…