V ÚHKT vznikla denní nemocnice
Namísto dlouhých týdnů v nemocnici budou moci někteří pacienti s nádorovým onemocněním krve docházet na složité léčebné procedury a transfuze do takzvané denní nemocnice a na noc se vracet domů. Umožnila to právě dokončená přestavba ambulancí Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) za zhruba 40 milionů korun.
"Otevíráme zrekonstruované ambulance, myslím, že je to velmi důležitý počin, který zlepší kvalitu péče o naše nemocné," řekl ředitel ústavu Pavel Klener.
Připomněl, že v dosavadních ambulancích byly naprosto nevyhovující podmínky pro nemocné i personál. Nyní mohou přesunout řadu hospitalizovaných do ambulantní péče, protože součástí ambulancí je i denní nemocnice, kde se budou provádět i poměrně složité léčebné procedury a transfuze. "To je samozřejmě výhodnější pro pacienty a z ekonomického hlediska i pro nemocnici," uvedl ředitel.
Nové ambulance jsou schopny bezproblémově ošetřit až 20 000 pacientů ročně. Denní stacionář, neboli denní nemocnice, se 14 lůžky umožní podávat pacientům transfuze, infuze a léčebné cytostatické kůry. V rekonstruovaných prostorách je také pět vyšetřoven a místnosti pro rehabilitaci, provádění výkonů a odběry. Ve všech prostorách je možnost napojit pacienty na monitorovací techniku, včetně přívodu kyslíku a stlačeného vzduchu. Samozřejmostí jsou bezbariérové vstupy.
ÚHKT přijímá pacienty z celé republiky s velmi závažnými chorobami, ať už jsou to leukemie nebo těžké krvácivé stavy.
Klener uvedl, že šance pacientů na vyléčení se za posledních několik desetiletí výrazně zlepšily. Když on v oboru začínal, byla diagnóza akutní leukemie prakticky rozsudkem smrti. "Dnes se nám daří pacienty léčit a některé i vyléčit; v nedávné době to byl třeba fotbalista Václav Koloušek, který s akutní leukemií byl vyléčen a dnes je členem rakouského fotbalového týmu a prakticky kope," připomněl.
Ohromný pokrok podle Klenera nastal i v léčení ostatních diagnóz. Dříve se průměrná doba přežití při chronické myeloidní leukeii pohybovala kolem tří let, dnes získá pacient navíc zhruba deset let kvalitního života. Samozřejmě je to léčba drahá, nový lék stojí pro jednoho pacienta 80 000 korun měsíčně a léčba je dlouhodobá. Ale já se domnívám, že kvalita života a jeho prodloužení o deset let za to stojí," dodal ředitel.
Zdroj: ČTK