V transplantacích slinivky a ledvin je ČR na třetím místě Evropy
Česká republika je na třetím místě v Evropě v počtu kombinovaných transplantací slinivky břišní a ledvin u diabetiků. Novinářům to řekl přednosta kliniky transplantační chirurgie IKEM Miloš Adamec. Jedná se o složitou operaci, kterou za posledních 25 let podstoupilo v Česku celkem 309 lidí, loni 22. V přepočtu na milion obyvatel jde o 2,1 lidí. Ještě častěji než v Česku se kombinovaná transplantace slinivky a ledvin provádí v Norsku (tři na milion obyvatel) a Rakousku (2,4 na milion obyvatel).
Slinivka kromě trávicích enzymů vyrábí i hormon inzulin důležitý pro metabolismus krevního cukru (glukózy). Jestliže slinivka nefunguje, je pacient odkázaný na píchání inzulinu.
Na první pohled nízké číslo podle lékařů znamená velký úspěch, jedná se totiž o mimořádně složitou operaci. "Slinivka břišní je žláznatý orgán, hluboko uložený v břiše, takže už samotný odběr je komplikovaný. Pak se také slinivka špatně hojí, takže jsou tam větší chirurgické komplikace než u jiných transplantací," řekl ČTK a České televizi Adamec.
Navíc se nejedná o život zachraňující operaci, na rozdíl třeba od transplantace srdce. Podle Adamce může bez transplantace diabetik nadále žít, i když komplikovaně. "Pořád má jiné možnosti léčby, jako je léčba inzulínem," řekl Adamec. Po transplantaci mohou nastat komplikace, například infekce či snížení imunity.
Na čekací listině transplantace slinivky je v současné době 80 lidí. Výsledkem transplantace je to, že člověk už si nemusí píchat inzulin. Měly by zmizet také kolapsové stavy související s hypoglykémií a další projevy nemoci.
První českou pacientkou, které pomohla kombinovaná transplantace pankreatu a ledviny, byla 28. června 1983 tehdy dvaatřicetiletá žena s cukrovkou prvního typu postižená nemocí od 11 let. Trpěla všemi projevy diabetických projevů včetně výrazné metabolické nestability. Pacientka nicméně kvůli množství komplikací dlouho ležela v nemocnici.
S různými výsledky pak lékaři provedli dalších 22 kombinovaných transplantací pankreatu a ledviny. V 90. letech se začala používat nová bezpečnější technika a procento komplikací se snížilo. V budoucnosti vidí lékaři naději ve vývoji kmenových buněk a dalších metodách léčby cukrovky.
Transplantace slinivky, ledvin a takzvaných Langerhansových ostrůvků se týká jen diabetiků prvního typu. Jedná se o méně častý (zhruba deset procent diabetiků), ale komplikovanější typ. Cukrovkou prvního i druhého typu celkem trpí v ČR přibližně 750.000 lidí. Počet léčených diabetiků každým rokem stoupá zhruba o 50.000, v dospělé populaci toto šíření začíná získávat charakter epidemie.
Jediným centrem v ČR, kde se transplantace slinivky břišní cukrovkářům provádí, je pražský IKEM. Kombinovanou transplantaci ledviny a slinivky břišní podstoupilo loni 22 lidí, samotnou slinivku dostalo pět lidí. Transplantaci Langerhansových ostrůvků podstoupilo loni v IKEM 14 nemocných. Průměrný věk těchto pacientů činí 40 až 50 let.
Zdroj: ČTK