Přeskočit na obsah

V Srbsku se probírá skandál kolem možného obchodu s novorozenci

Agentura AFP napsala, že Evropský soud pro lidská práva vyzval Bělehrad, aby celou záležitost osvětlil.

Aféra se dostala na veřejnost už na počátku tohoto tisíciletí, ale úřady doposud s žádným vysvětlením nepřišly.

Podle nespočetných svědectví byl scénář těchto případů vždy stejný: porodnice rodičům oznámily, že jejich novorozenec zemřel, ale neukázaly jim tělo a samy mrtvé děti údajně pohřbily. Na hřbitovech přitom žádné stopy po zemřelých a pochovaných novorozencích nejsou.

Srbský list Kurir o víkendu napsal, že podle rodičů, jejichž děti zmizely, bylo v Srbsku z porodnic ukradeno více než 6000 dětí. Jedna z postižených matek, dnes 54letá Mirjana Novokmetová, uvedla, že jen v Bělehradě požaduje 2000 rodičů, aby úřady prověřily, zda jejich děti byly skutečně pohřbeny, jak jim tvrdili v porodnicích.

"Porodila jsem chlapce a několik minut poté mi lékaři sdělili, že dítě se narodilo mrtvé. Nemohla jsem tomu uvěřit a chtěla jsem svoje dítě vidět. Doktoři mi to ale nedovolili a dítě odnesli kdovíkam. Chtěla jsem pak syna pochovat, ale ani to mi neumožnili," vylíčila listu Kurir Novokmetová, co se jí stalo v roce 1978 v jedné bělehradské porodnici.

Ona i další rodiče s podobnými zkušenostmi se již desítky let snaží přimět bělehradské úřady, aby zjistily pravdu. Postižení nemají žádné pochybnosti o tom, že jde o organizovaný zločin. "Čelíme organizované kriminální síti, a stát nedělá nic, aby nám pomohl," postěžovala si agentuře AFP Novokmetová.

"Podle nás existenci této sítě potvrzuje stejný postup v různých nemocnicích, v různých městech a v různých obdobích," dodal další podobně postižený, 42letý Goran Radjenović, který o své dítě přišel v roce 2001.

Na základě tlaku zoufalých rodičů ustavil srbský parlament v roce 2006 vyšetřovací komisi. Podle její předsedkyně Živodarky Dačinové zpráva o závěrech vyšetřování, kterou parlament schválil, ve značné míře podezření rodičů potvrzuje.

"Navrhli jsme vytvoření speciální policejní jednotky, která by se tímto případem zabývala. Zároveň jsme doporučili zavedení povinných identifikací zemřelých dětí jejich rodiči, povinných pitev a přenechávání pohřbů rodinám," sdělila Dačinová agentuře AFP. Dodala, že tato doporučení komise dala na základě přesvědčení o oprávněnosti podezření rodičů.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…