Přeskočit na obsah

V prvním pololetí lidé utratili za léky přes 21 miliard korun

V prvním pololetí utratili lidé za léky 21,7 miliardy korun. Oproti stejnému období loňska stoupla spotřeba o osm procent. Počet spotřebovaných balení se zvýšil o tři procenta na 161 milionů kusů. Vyplývá to ze zprávy společnosti IMS Health pro Mezinárodní asociaci farmaceutických společností (MAFS). Nárůst spotřeby byl podle studie reakcí na pokles, který nastal loni v důsledku přísných limitů pro lékaře a byl nejhlubší od roku 2001.

Růst tuzemského trhu s léky se ale ve druhém čtvrtletí opět zpomalil. Spotřeba léků stoupla meziročně jen o pět procent na 10,9 miliardy korun, přitom v prvním čtvrtletí to bylo o 11 procent. Počet prodaných balení poklesl ve druhém čtvrtletí meziročně o procento na 77 milionů balení. Naopak v prvním čtvrtletí počet prodaných balení vzrostl o sedm procent na 84 milionů.

"Tímto vývojem se Česká republika opět více přibližuje světovému trhu s léky, který roste v průměru o sedm procent," uvedl předseda MAFS Ivo Žídek. V Evropě se pohybuje růst každoročně mezi čtyřmi až šesti procenty. Dlouhodobě v průměru rostou nejrychleji trhy v zemích střední a východní Evropy, a to zejména v Maďarsku.

Za trvalým růstem spotřeby je podle MAFS stárnutí obyvatel. Lidé vyššího věku mívají častěji chronické obtíže a potřebují více léčiv. Dalším důvodem jsou inovace léčebných postupů a zavádění moderních drahých přípravků. V jejich vyšších cenách výrobci odrážejí výdaje na výzkum a vývoj, které podle MAFS dosahují v průměru jednu miliardu dolarů (asi 23 miliard korun).

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…