Přeskočit na obsah

V Praze ověřují projekt záchrany zdravotně postižených

Pokud hoří v domě, kde bydlí vozíčkář, slepec nebo člověk s vážným postižením sluchu, může být pro hasiče problém je zachránit. Vozíčkář slyší volání z megafonu, aby opustil byt, sám to ale nezvládne. Problém je to i pro slepce a člověk, který špatně slyší, o volání hasičů vůbec neví. Dostat tyto lidi z hořícího domu je pro hasiče bez speciálního vybavení složité.

Změnit by to měl projekt zaměřený na záchranu osob se zdravotním postižením a seniorů. Připravila ho Národní rada občanů se zdravotním postižením spolu s hasiči, záchranáři a policií. Půjdou na něj evropské peníze. Podle Jany Hrdé z Pražské organizace vozíčkářů se tak Praha stane prvním městem na světě, kde už záchrana lidí s postižením nebude problémem.

V projektu vznikne databáze lidí se zdravotním postižením. Pro hasiče a záchranáře pak bude snadné před výjezdem si prověřit, zda v domě bydlí člověk, který potřebuje při záchraně zvláštní zacházení.

Dobrovolníkům, kteří budou tyto lidi do databáze zapisovat, dnes předvedli hasiči spolu se záchranáři, co všechno při záchraně umějí. Evakuovali "zraněného" po lanovce z dvacetimetrové cvičné věže. Spolu s ním se spouštěl i záchranář, který po celou dobu slovně pacienta uklidňoval. Na zemi přistál "zraněný" na speciální pojízdné lůžko. Na něm ho záchranáři převezli do sanity s nájezdy. Hasiči ukázali i spouštění psa po lanovce z věže, evakuaci vozíčkáře pomocí schodolezu a záchranu lidí z výše 30 metrů za pomoci automobilového žebříku.

"Nás ta myšlenka napadla v souvislosti s povodněmi v roce 2002, ale hlavně s událostmi v New Orleans, kde při povodni lidé se zdravotním postižením utonuli, protože nikdo o nich nevěděl," řekl ČTK předseda rady Václav Krása.

Prvním krokem podle něj je zmapovat, kdo kde bydlí. Integrovaný záchranný systém se musí naučit s těmito lidmi komunikovat, vybavit se speciálním zařízením pro jejich záchranu a pamatovat i na to, že tito lidé potřebují zvláštní pomůcky, aby dále mohli existovat. "Například hole nebo vozík, aby pak, když je někdo zachrání, dokázali dál žít alespoň trošku normálně," shrnul Krása.

Projekt je podle něj přínosem pro postižené i v tom, že některým z nich poskytne zaměstnání. Takzvaní registrátoři budou z jejich řad. Projekt je ověřuje v Praze, postupně se připojí další města. "Chceme, aby tento způsob záchrany lidí se zdravotním postižením, seniorů či lidí s psychickými obtížemi fungoval i jinde," dodal Krása.

"Psychiatričtí pacienti trpí třeba úzkostí z velkých prostor a nechtějí vycházet z bytu. Je potřeba zvolit optimální přístup, a když už není zbytí, tak toho člověka vytrhnout trošku násilně. Pak jde o to, jak ho uklidnit, že je vše v pohodě," popsal Břetislav Košťál ze sdružení Fokus, který se dnes školil jako registrátor.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…