V Praze o nádorových buňkách
Nové trendy v anatomii a histologii, které přispívají k zodpovězení otázky, proč se některé buňky vymknou kontrole a začnou tvořit nádor, budou tématem některých přednášek na 43. mezinárodní anatomické konferenci, která začíná dnes v Praze.
Přednosta Anatomického ústavu 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity Miloš Grim ČTK řekl, že na programu jsou například přednášky o lektinové histochemii. Lektiny, což jsou bílkoviny rozeznávající cukerné složky buněk, mohou zkvalitnit diagnostiku nádorů. Další přednášky se budou zabývat mechanismy, které řídí embryonální vývoj, nejnovějšími poznatky neurověd a očekávají se i příspěvky o kmenových buňkách.
Podle Grima k novinkám patří mimo jiné způsob studia embryonálního vývoje převodního systému v srdci. Šíření vzruchů, které vedou ke stahům srdeční svaloviny, je velmi rychlé. Jeho průběh a směr lze mapovat pomocí barviv, která při průchodu vzruchu krátkodobě vyzařují světlo a to lze sledovat ve fluorescenčním mikroskopu.
Na konferenci budou také uděleny ceny České anatomické společnosti a České společnosti pro histochemii a cytochemii. Oceněna bude práce, která přinesla zjištění, že svalovina svěračů pánevního dna se vyvíjí ze svaloviny nohy. Tento poznatek osvětluje vznik některých vrozených defektů vývoje svěračů.
Druhá oceněná práce se zaměřila na poznávání mechanismů, které řídí vývoj cév v embryu. Grim uvedl, že v průběhu embryonálního vývoje, kdy je zásobení tkání kyslíkem horší než v dospělosti, jsou v některých orgánech okrsky, v nichž je kyslíku nedostatek. Buňky vystavené nedostatku kyslíku aktivují systémy, které jim umožňují přizpůsobit se. Jedním z těchto systémů je aktivace růstových faktorů, které vedou ke tvorbě cév. Tkáň si tak sama reguluje stupeň cévního zásobení. Tento embryonální mechanismus se uplatňuje i v dospělosti a také ve vývoji cévního zásobení nádoru. Jeho poznání umožňuje vývoj cév podpořit nebo naopak utlumit a tím omezit růst nádorů.
Organizátorem konference, která skončí ve středu, je Česká anatomická společnost (ČAS) spolu s Českou společností pro histochemii a cytochemii. Přihlášeno je 180 účastníků, z toho 24 z Japonska, USA, Německa Polska a Rumunska.
Zdroj: ČTK