Přeskočit na obsah

V Plzni vznikl druhý chráněný byt pro lidi s duševní nemocí

Druhý chráněný byt pro lidi s duševním onemocněním se oficiálně otevřel v Plzni. Bydlí v něm a starají se o sebe čtyři muži. Pokusí se postupně se osamostatnit a zvládat každodenní povinnosti. V Plzeňském kraji, a zřejmě v celých západních Čechách, je to teprve třetí podobný byt pro duševně nemocné. Potřeba takových prostorů je přitom několikanásobně vyšší. ČTK to řekl Martin Fojtíček ze sdružení Ledovec, které chráněné bydlení provozuje.

Chráněné bydlení, které nabízí i podporu terapeutů a konzultantů, je podle něj pro mnohé lidi šance, jak odejít z dlouhodobé hospitalizace v psychiatrické léčebně.

Celkem Ledovec provozuje tři chráněné byty pro 11 lidí, z toho jsou tři ženy. Zatímco chráněné byty pro tělesně postižené jsou už poměrně obvyklé, pro lidi s duševními chorobami se teprve objevují. "Já si skutečně myslím, že v psychiatrických léčebnách je celá řada lidí, kteří když dostanou tu komunitní podporu, budou fungovat úplně stejně jako my. Budou někde bydlet, chodit do práce," tvrdí Fojtíček. Mnoho psychicky nemocných lidí totiž podle něj žije i roky v léčebnách, protože pro ně není jiná možnost.

Klienti chráněného bydlení mohou podle potřeby spolupracovat s terapeuty, psychology a psychiatry nebo docházet do chráněných dílen. Sami se musejí starat o byt, stravu, úklid a další běžné věci. Bydlení v bytě mají na omezenou dobu. Někteří dokážou zvládnout samostatný život a začít se o sebe starat, jiní se třeba vrátí zpět do léčebny.

Ukazuje se ale, že i lidé, kteří byli dříve každoročně několik měsíců v psychiatrické léčebně, se tímto způsobem mohou vrátit do běžného života, uvedl Fojtíček. Za rok a půl provozování chráněného bydlení se podle něj už jeden z klientů osamostatnil tak, že má vlastní podnájem, auto a práci. "To je nejlepší důkaz toho, že to funguje," dodal.

Pronájem bytu umožnil plzeňský magistrát garantovi projektu, pražské Nadaci Bona. Nadace má podle své ředitelky Jitky Štambachové už řadu let psychosociální služby. Mimo jiné nabízí v Praze 54 klientům převážně s chronickým onemocněním komunitní bydlení. Tam se učí žít samostatně, starají se o sebe, ale mají k dispozici stálou službu. Kromě toho má nadace v několika stupních samostatnosti dalších 58 bytů podporovaného bydlení.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…