Přeskočit na obsah

V pitné vodě na mnoha místech Německa je příliš mnoho uranu

Na 150 místech Německa byla zjištěna velká koncentrace uranu v pitné vodě. Vyplývá to z rozsáhlé studie organizace na ochranu spotřebitelů Foodwatch, která vyčítá úřadům zanedbání péče o zdraví občanů.

Organizace zjišťovala množství uranu na 8177 místech v téměř v celém Německu. Nejvyšší hodnota byla naměřena v severobavorském Maroldweisachu, kde bylo naměřeno 39 mikrogramů na litr. Doporučená horní hranice přitom činí deset mikrogramů uranu, který se vyskytuje všude v přírodě a do vody se dostává z hornin.

Hodnota stanovaná německým úřadem pro životní prostředí (UBA) je přitom jen orientační. Nejvíce případů překročení doporučeného limitu bylo zaznamenáno na jihu Německa a ve východoněmecké spolkové zemi Sasko-Anhaltsko. Právě to se spolu se západoněmeckou zemí Porýní-Falc připojilo k požadavku ochránců spotřebitelů stanovit závaznou hraniční hodnotu deset mikrogramů na litr.

Těžký kov uran v pitné vodě přitom není nebezpečný svou případnou radioaktivitou, ale chemickými vlastnostmi, které mohou být nebezpečné hlavně pro ledviny. Obzvlášť citliví jsou vůči němu kojenci. Například voda určená pro kojence nesmí obsahovat více než dva mikrogramy uranu na litr. Tento limit byl ve studii překročen v 950 obcích.

Spolkové ministerstvo zdravotnictví, které je odpovědné za stanovování limitů nebezpečných látek v pitné vodě, vytklo obcím, že nedodržely své povinnosti. "Ony vlastně mají nástroje k tomu, aby zajistily dodržení směrových hodnot," cituje deník Süddeutsche Zeitung mluvčí ministerstva. Vodu přitom prý lze zbavit uranu filtrací nebo ředěním s nekontaminovanou vodou.

Obyvatelé postižených obcí nejsou akutně ohroženi. Například u Finů a Kanaďanů, v jejichž pitné vodě koncentrace uranu vysoce překračovaly deset mikrogramů na litr, nebyl podle Süddeutsche Zeitung zaznamenán zvýšený výskyt onemocnění ledvin.

Organizace Foodwatch přesto varuje. "Odrazujeme v postižených regionech od přípravy pokrmů pro kojence z vody čerpané z vodovodních řadů," uvedl mluvčí organizace Andreas Eickelkamp. Tam, kde je uranu více než deset mikrogramů v litru, by přitom podle něj vodu neměli pít ani dospělí.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…