Přeskočit na obsah

V Olomouci operují srdeční arytmii bez otevření hrudníku

Olomouc - Lékaři Kardiochirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci jako první v České republice použili moderní metodu chirurgické léčby srdeční arytmie, při níž pacientovi nemusejí otevírat hrudník. Při operaci mu do něj pouze šesti vpichy o velikosti jednoho centimetru zavedou speciální kameru a nástroje. Dvaašedesátileté pacientce tak odstranili fibrilaci síní.

"Výhody této operace jsou nesporné. V první řadě je velmi šetrná k pacientovi, kterému po operaci zůstanou pouze tři centimetrové jizvičky na každé straně hrudníku. Tento torakoskopický přístup také podstatně šetří čas. Operace se dá zvládnout během dvou až čtyř hodin. Jiné v Česku používané metody vyžadují minimálně čtyři, ale zpravidla více hodin pro samotný výkon," přiblížil primář kardiologické kliniky Vilém Bruk.

Dodal, že pacient při průběhu léčby bez komplikací již tři až čtyři dny po zákroku odchází domů. Pokud by lékař volil odstranění arytmie otevřením hrudníku, pacient by v nemocnici musel zůstat v průměru sedm až deset dní.

Olomoučtí lékaři připravovali zavedení nové metody do praxe asi dva roky. Jezdili na zkušenou za kolegy do Dánska a Holandska. Dánský kardiochirurg Peter Appel Pallensen byl také při včerejších dvou operacích osobně přítomen a dohlížel na jejich správné provedení.

Fibrilace síní je nejčastější poruchou srdečního rytmu. Nemocným výrazně komplikuje život. "Podle jejich reakcí se na ten zákrok dost těší. Po úspěšné léčbě se totiž zbaví pocitu bušení srdce, úzkosti a nevýkonnosti," uvedl Bruk.

Podle odborníků je výskyt tohoto onemocnění v důsledku stárnutí populace a úspěšné léčby jiných chorob srdce stále častější. Četnost případů stoupá s věkem, v posledních 30 letech se počet pacientů přitom zvýšil až trojnásobně. "Hovoří se o nové epidemii 21. století," poznamenal Bruk.

Kardiochirurgická klinika Fakultní nemocnice v Olomouci léčí srdeční arytmii chirurgicky, ale jen u pacientů, kteří trpí i jinou nemocí srdce, již od roku 2003. Pomocí šetrnější nové metody plánují ročně pomoci asi stovce lidí z Olomouckého a také ze Zlínského kraje. Podle olomouckých lékařů úspěšnost léčby tímto postupem dosahuje 85 procent.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…