V Olomouci o léčbě chronických ran
Moderním metodám v léčbě chronických ran se ode dneška věnuje zhruba 500 zdravotníků na konferenci v Olomouci. Například v olomoucké fakultní nemocnici se lékaři s pacienty s nehojícími se ranami setkávají takřka denně a nové trendy v léčbě jim mohou pomoci, sdělila dnes ČTK vrchní sestra II. interní kliniky a koordinátorka konference Lenka Šeflová.
"Problém léčby chronických ran je tu od nepaměti a my se těmito akcemi snažíme prosadit nové trendy do praxe. Prakticky denně se ve Fakultní nemocnici Olomouc setkáváme s pacienty, kteří trpí nehojícími se ranami, jako jsou třeba bércové vředy či diabetické nohy. Jsou to tisíce lidí za rok," uvedla Šeflová. Podle ní je velmi důležitá návaznost moderních metod v péči o nemocného. V moderní léčbě musí pokračovat i praktický lékař, jinak se rána nevyhojí a stává se z ní letitý chronický problém.
Jednou z úspěšných metod je vlhké hojení ran. Oproti klasické léčbě se rána nepřevazuje tak často, přikládá se obvaz napuštěný léčebnou látkou, která přechází do rány a sekret z rány se zpětně vsakuje do obvazu. Zvyšuje se tak komfort a kvalita života pacienta. Intervaly převazu se prodlužují až na pět dní. Navíc některé obvazy pohlcují i nepříjemný zápach, takže člověk se nemusí cítit společensky vyřazen. "Často se setkáváme i s případy, kdy se nám touto metodou samozřejmě ve spolupráci s komplexní léčbou podaří zachránit pacientovi nohu před amputací," vysvětlila Šeflová.
Téma konference se týká jak chirurgických, tak interních oborů. Přednáškový program se koná do pátku.
Zdroj: ČTK