V Olomouci funguje nové prenatální diagnostické centrum
Zájem těhotných žen a neplodných párů o genetické vyšetření vyústil v Olomouci ve vznik nového Centra prenatální diagnostiky (CPD). Jeho týdenní kapacita umožňuje až 500 vyšetření, což je více než v olomoucké fakultní nemocnici. Genetické vyšetření přitom není povinné. V první fázi těhotenství ale vede k odhalení genetických vad, nejčastěji Downova syndromu. Krajský zdravotní rada Václav Rýznar pro ČTK uvedl, že kapacita stávajících dvou podobných pracovišť v regionu je skutečně nedostatečná.
"Vloni jsme v prvním trimestru těhotenství vyšetřili 13.500 žen, což bylo asi o tři tisíce více než v roce 2006. Odhaleno bylo 86 vrozených vývojových vad," řekl dnes mluvčí fakultní nemocnice Egon Havrlant.
Komplexní genetický screening v prvním trimestru těhotenství podle Petra Poláka z CPD zajistí přesný výpočet rizik genetických anomálií. "Pokud se prokáže onemocnění, které je neslučitelné s postnatálním vývojem, nabízíme ženám ukončení těhotenství. Náš právní řád to umožňuje do 24. týdne gravidity," uvedl Polák.
CPD chce při léčbě neplodnosti spolupracovat s veřejnými i soukromými klinikami. V celé republice dnes funguje 26 reprodukčních center, kde lékaři pomáhají neplodným párům s umělým oplodněním. Například Centrum asistované reprodukce Fakultní nemocnice Olomouc vloni vyléčilo neplodnost u třetiny ze 400 postižených párů, které se zde pokoušely o potomka. Podle Havrlanta je k tomu potřebná spolupráce gynekologů právě s genetiky.
V České republice se rodí tři děti ze 100 metodou asistované reprodukce, tedy "ze zkumavky". Tyto počty celosvětově vzrůstají. V posledních desetiletích se plodnost žen, a zejména mužů nezlepšuje, spíše naopak. Podíl neplodnosti u mužů kvůli nekvalitním spermiím přesahuje 30 procent.
Zdroj: ČTK