V novém oboru se vzdělávají tzv. superzáchranáři
Záchrankám v Česku chybí 400 lékařů, na jejich místa by mohli nastoupit superzáchranáři, kteří získají atestaci jako specialisté v oboru urgentní medicíny. Prvních pět absolventů tento týden završilo tříleté studium atestační zkouškou, další ji mají skládat v listopadu, řekl šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz.
Až 85 procent výjezdů v hlavním městě řeší záchranáři, zasahují i v situacích, kde byli dříve lékaři. Ti jezdí jen k nejvážnějším případům.
"My předpokládáme, že tito superzáchranáři budou použitelní v situacích, kde by standardní záchranář využit být nemohl, a nebude k dispozici lékař. Pakliže bude víc těchto superzáchranářů, a v budoucnu třeba v polovině vozidel, tak to usnadní práci dispečinku a vůbec zajištění péče na území hlavního města," řekl Schwarz.
Podporou a výchovou těchto odborníků pražská záchranka podle něj znovu dokázala, že není žádné "povoznictví". "V záchraně lidských životů jsme na světové špičce," řekl Schwarz, který byl kvůli sporům se zaměstnanci z funkce ředitele k 30. červnu odvolán. Přihlásil se do konkurzu, chce být znovu ředitelem a v zahájených projektech pokračovat.
V Česku nastupují záchranáři do praxe po studiu vyšší nebo vysoké školy. Program celoživotního vzdělávání pro ně neexistuje. Na rozdíl od západních zemí, kde mají tři úrovně záchranářů s různými kompetencemi, v ČR mají všichni záchranáři stejné kompetence bez možnosti další specializace. Změnit to má vznik nového oboru urgentní medicína, který posvětily ministerstvo zdravotnictví i vláda.
Nový obor podle vedoucího vzdělávacího střediska pražské záchranky Alana Mejstříka prohlubuje znalosti a dovednosti zdravotnických záchranářů. Převažuje praktická výuka se zaměřením na nácvik zajištění dýchacích cest, podávání léčiv, řešení mimořádných událostí s větším počtem zraněných, resuscitaci při zástavě srdce pomocí přístroje k automatické srdeční masáži. Běžní záchranáři tyto výkony samostatně provádět nemohou, superzáchranáři ano.
Širší kompetence a větší množství úkolů by podle ředitele měly být ohodnoceny vyšším platem, metodika stanovení platu zatím stanovena není. Bude záležet na managementu záchranných služeb, jak tyto odborníky zaplatí. Schwarz řekl, že k 1. červenci zvýší absolventům kurzu plat. Superzáchranáři mají záchranářský odznak doplněný nápisem specialista.
V českém zdravotnictví pracuje kolem 2000 záchranářů, podle Schwarze ale není cílem, aby všichni získali atestaci, protože by pak chyběli běžní záchranáři pro rutinní zdravotnickou práci.
ČTK
Zdroj: ČTK