V nemocnicích v Česku bylo loni jen 19 paliativních lůžek
Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Podle odborníků se paliativní péči, která má zmírnit bolest a utrpení, věnuje málo pozornosti. Někteří experti míní, že nemocnice nedokážou důstojný odchod člověka ze světa zajistit.
"Díky špatnému systému pacienti velmi často umírají na odděleních, která nejsou na paliativní péči připravena, zejména z hlediska personálního. Psychologická podpora nemocných je naprostou výjimkou. Utrpení a bolest, se kterou se člověk setkává, je pak příčinou vzrůstajícího počtu sebevražd těžce nemocných pacientů a troufám si říci, že i vražd ze soucitu ze strany lidí, kteří s nimi přichází denně do styku," sdělila ČTK onkopsycholožka Laura Janáčková.
Podle Janáčkové jsou praktičtí lékaři přetíženi a péči o umírající nezvládají, specializovaných lůžek je málo a domácí péče je nedostatečná. "Systém paliativní péče je u nás nekoordinovaný a celkově podfinancovaný," dodala odbornice. Onkopsychologů a psychologů, kteří by se věnovali nauce o smrti a umírání, je podle ní v Česku jen deset. Chybí i specializovaná příprava a výuka.
Policie obvinila jednu ze sester z rumburské nemocnice z vraždy pacientky. Zdravotnice je podezřelá z toho, že podala ženě v posledním stadiu rakoviny medikamenty, které ji usmrtily. Podle Mladé fronty Dnes jí pomohla zemřít ze soucitu. V Česku je ale eutanazie nezákonná.
Paliativní péči dostávají nevyléčitelně nemocní také v hospicích. Ty zatím v Česku ve všech regionech nejsou. Republika by měla mít podle počtu obyvatel víc než 500 hospicových lůžek.
ČTK
Zdroj: ČTK