V Německu začínají platit děravé zákazy kouření
Tři z 16 německých spolkových zemí včera s prvním srpnovým dnem zavedly omezený zákaz kouření, ve dvou zemích se zákazy vztahují na restaurace. V sousedním Německu se tak začíná prosazovat jen regionální zapovídání zlozvyku, které je ale pro většinu lidí nepřehledné. "Německo brzy bude mít džungli protikuřáckých úprav," poznamenává časopis Focus.
Kouřit v restauracích se ode dneška nesmí v lidnatých západních zemích Dolním Sasku a Bádensku-Württembersku, ale možné jsou výjimky v podobě oddělených kuřáckých koutků. V obou státech a navíc ve východním Meklenbursku se zlozvyk zapovídá v úřadech, nemocnicích a školách. Ani jedna ze tří zemí nesousedí s Českem.
Trojice je protikuřáckým průkopníkem; postupně se budou rozdílné úpravy prosazovat po celém Německu, většinou už od příštího roku. Při srovnávání úprav ale vzniká těžko přehledný slepenec s četnými výjimkami: V Bádensku-Württembersku například zákaz neplatí pro takzvané pivní stany při velkých slavnostech, kuřácké koutky přitom nejsou možné u diskoték, kde je velká koncentrace mládeže.
Odlišné jsou také postihy za nedodržování zákazů. Zatímco Braniborsko počítá ve své chystané úpravě s pokutami od pěti do 100 eur (2 800 korun), Sasko sousedící se severozápadními Čechami v návrhu zákona připouští pokutu až 5 000 eur (140 000 korun).
Zmatek má na svědomí loni přijatá reforma německého federalismu, která paradoxně měla odblokovat některé reformní kroky spolkové vlády. Když ale chtěl loni Berlín prosadit razantní zákaz, zjistil, že kouření v restauracích, školách nebo zdravotnických zařízeních je v kompetenci zemí a že jakékoli centrální zákazy by neuspěly u ústavního soudu.
Německá vláda tak mohla prosadit jen to, že od 1. září se nebude kouřit na železnici včetně vlaků, na letištích, v taxících nebo v budovách patřících centrálním institucím; kouření na pracovištích už bylo zakázáno dříve. Mládež si bude moci kupovat cigarety až od 18 let, dosud platila hranice 16 let. "Ochrana zdraví je nedělitelná," kritizuje spletitou situaci poslanec sociálních demokratů (SPD) Lothar Binding. Jeho nářky jsou ale marné.
Podle médií budou zmatkem trpět hlavně cizinci. Kdo se bude chtít najíst, napít a zakouřit si, bude si zřejmě muset nejdříve uvědomit, ve které ze spolkových zemí se nachází, a prostudovat si místní pravidla.
Ze zemí Evropské unie platí zákaz kouření ve veřejných prostorách například v Itálii, Francii, ve Španělsku, v Norsku nebo Irsku. V Česku se pracuje na novelizaci protikuřáckého zákona, avšak návrhy jsou podobně liknavé jako v Německu.
Jednotná úprava však od včerejška v Německu platí v jiném případě, a to absolutní zákaz požívání alkoholu pro řidiče aut do 21 roků. Kromě peněžního postihu mohou úřady mladým šoférům prodloužit dvouletou zkušební dobu, na kterou dostávají řidičský průkaz. V Německu, stejně jako v některých dalších západních zemích, mohou lidé usednout za volant až do hranice 0,8 promile alkoholu v krvi.
Zdroj: ČTK