V Motole omezí počet lůžek pro pacienty po úrazech páteře. Chybí sestry
Na oddělení, které se stará o ochrnuté pacienty po vážných úrazech míchy a páteře, totiž chybí zdravotní sestry. I když jim nemocnice nabízí peníze navíc, o těžkou práci se nehlásí.
Fyzioterapeutka spolu s dvěma asistenty překládá z invalidního vozíku na speciální stůl muže, který po vážném úrazu zcela ochrnul. Přivazuje ho, aby nespadl, a naklápí ho do svislé polohy.
„Pacienti, kteří dlouho leží, se potřebují znovu natrénovat do sedu a do stoje a na to slouží tento stůl,“ popisuje fyzioterapeutka Kristýna Šedivá.
Spinální jednotku ve Fakultní nemocnici v Motole vede člověk, který sám má s takovou jednotkou zkušenost.
„Já jsem po úrazu páteře a míchy z roku 2002. Přechodně jsem byl hospitalizovaný na podobném pracovišti jako je toto, v Brně v úrazové nemocnici,“ říká primář sedící na kolečkovém křesle Jiří Kříž.
V České republice jsou pouze čtyři spinální jednotky. Provoz té v Motole se bude muset od 1. ledna omezit. „Bohužel nám sestřičky otěhotněly a nedaří se sehnat ty, které by je nahradily,“ odůvodňuje primář.
Malý zájem
„Já už čtvrt roku sháním sestřičky, měsíc už mám náborový příspěvek 15 tisíc korun, a stejně se mi za celý měsíc nikdo neozval,“ říká vrchní sestra rehabilitační kliniky Fakultní nemocnice Motol Hana Jirků a doplňuje:
„Je tady vysoká specializace, a pokud se jednou oddělení rozpustí, je těžké ho dát znovu dohromady.“
„Od ledna budeme muset omezit počet lůžek z 16 na 12 a budeme muset přestat brát pacienty, kteří mají závažnější komplikace, jako je třeba tracheostomická kanyla. Pacienti mohou být hospitalizováni na jiném akutním oddělení, které jim ovšem není schopno zajistit péči jako u nás,“ dodává primář Kříž.
Podle něj se omezení dotkne pacientů v západních a středních Čechách a v Praze.
„Jsme pracoviště, které je spádové pro celý Středočeský, Karlovarský a Plzeňský kraj. Ročně se staráme asi o 80 až 90 akutních pacientů a nižší počet lůžek bude znamenat, že nebudeme schopni postarat se o všechny pacienty, kteří by k nám měli směřovat,“ vysvětluje.
Vzdělávání zdravotníků
Ministerstvo zdravotnictví plánuje v příštím roce změnit vzdělávání zdravotníků, aby bylo víc těch, kteří mohou pracovat samostatně.
„Potřebujeme středoškolským pracovníkům, takzvaným zdravotnickým asistentům, výrazně zvýšit kompetence. V první fázi je přeškolit kurzem na takovou úroveň, aby mohli samostatněji pracovat. To by mělo problém alespoň částečně řešit,“ vysvětluje náměstek ministra Josef Vymazal z hnutí ANO.
Ministerstvo chce novelu zákona, která má řešit vzdělávání zdravotníků, vládě předložit v dubnu příštího roku.
Podle kritiků se ale počet sester v praxi nezvýší, protože lidé nemají zájem o práci v nemocnicích kvůli vysoké zodpovědnosti, množství přesčasů a nízkým platům.
Iveta Vávrová
www.rozhlas.cz
Zdroj: www.rozhlas.cz