V Moskvě začne fungovat první nemocnice dodržující islámské právo
V ruské metropoli začne v nejbližší době fungovat první nemocnice přísně dodržující islámská pravidla. Podobné lékařské středisko si podle předsedy Rady muftí Ruské federace Ravila Gajnutdina přáli nejen ruští muslimové, ale i pracovníci některých zahraničních ambasád v Moskvě.
Hlavním rozdílem proti "obyčejné nemocnici" je podle něj fakt, že muže budou vždy ošetřovat mužští lékaři a ženy lékařky. Zdravotníci mají mít holá pouze zápěstí, lékařky budou muset povinně nosit na hlavách šátky. Žádný z léků nebude smět obsahovat alkohol a personál budou vybírat členové náboženské islámské rady.
"Věřím, že tato iniciativa bude společností přijata pozitivně a že bude sloužit nejen ke zvýšení zdraví muslimů, ale i k vzájemnému pochopení mezi národy a náboženstvími," prohlásil Gajnutdin. Mnozí lékaři mají podle něj praxi v zemích Blízkého východu.
V novém zdravotním středisku mají být pro věřící připraveny modlitebny a pravidla islámu budou prý dodržována například i při přípravě pokrmů pro pacienty. Místo obyčejného másla má být používán rostlinný tuk a podobně.
V nejbližší době by v ruských městech měla vzniknout také síť lékáren, jejichž sortiment bude přizpůsoben islámským pravidlům.
Ruská odbornice na islámské právo a překladatelka koránu Valerija Porochovová ale připomněla, že žádné rozdíly v léčbě pacientů mezi muslimy a jinými náboženstvími neexistují. Jsou to všechno spíš jen kulturní překážky, v koránu nic podobného není, uvedla například k požadavku, aby muže léčili vždy jen muži.
Anna Kisková, zástupkyně firmy, která nové zdravotnické zařízení v Moskvě otevírá, agentuře Interfax řekla, že cílovou skupinou jsou středně bohatí klienti. Roční "předplatné" na zdravotní služby má podle ní stát skoro 14.000 rublů (přes 11.000 korun). Celková investice do nemocnice pro muslimy je podle ní okolo 10 milionů dolarů (asi 170 milionů korun). V případě úspěchu se mají podobná zařízení otevřít i v dalších ruských městech, například v Kazani či v Ufě, tedy v oblasti, kde v Rusku žije velké procento muslimských věřících.
Zdroj: ČTK