Přeskočit na obsah

V mladoboleslavské nemocnici vznikne centrum čínské medicíny

V mladoboleslavské Klaudiánově nemocnici by na začátku příštího roku mělo vzniknout centrum tradiční čínské medicíny. Zaměřeno bude například na odstraňování bolestí bez chemických léků nebo rehabilitaci.

ČTK to dnes řekla středočeská radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM). O tom, jak bude centrum velké a kolik bude stát, se teprve bude jednat.

Ve středu se zástupci Středočeského kraje setkají s čínskou delegací z provincie S'-čchuan, aby projednali možnosti založení centra. "V září zase delegace z kraje jede do Číny, kde by se to mělo dotáhnout konkrétně, jak by to mělo být velké a co a jak," řekl ČTK Fialová. Všechna jednání by měla být dokončena do konce tohoto roku a na začátku příštího by se centrum mělo otevřít. "S tou tradiční medicínou mají velké úspěchy. Mají velice dobré zkušenosti s jejich rehabilitací a s odstraňováním bolestí, aniž by se používaly chemické léky. Takže předpokládám, že tímto směrem by to šlo," řekla Fialová. Podle ní pojedou čeští lékaři na zkušenou do Číny a čínští lékaři zase budou v Mladé Boleslavi učit další české lékaře.

Dohodu o spolupráci v medicínské a lázeňské turistice uzavřel loni ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny. Podepsal také memorandum o strategické spolupráci zdravotních systémů obou zemí a dohodu o čínské podpoře projektu kliniky tradiční čínské medicíny v Česku. V Praze se dnes sejdou představitelé Číny a Světové zdravotnické organizace (WHO) na společném jednání s 16 ministry zdravotnictví střední a východní Evropy. Summit vyvrcholí v hotelu Hilton podpisem deklarace o spolupráci a rozvoji vztahů v oblasti zdravotnictví mezi Čínou a střední a východní Evropou. Ve středu by se účastníci summitu měli zúčastnit slavnostního otevření První kliniky tradiční čínské medicíny při královéhradecké fakultní nemocnici.

Tradiční čínská medicína je léčebný systém, který k léčení využívá zejména bylinnou léčbu, ale také masáže, změnu stravy a životního stylu, akupresuru nebo akupunkturu. Vychází z indické ájurvédské medicíny, která je považována za nejstarší zachovalý systém léčby na světě. Zabývá se také prevencí nemocí nebo zpomalením stárnutí, hledá příčinu nemoci a neodstraňuje jenom důsledek. Příčiny potíží se u pacientů zjišťují například diagnostikou jazyka a pulsu, pozorováním, nasloucháním a dotazováním. Je často úspěšná i u nemocí, které jsou v běžné medicíně označovány za neléčitelné.

ČTK

 

 

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…