V liberecké aréně se otevře první centrum pro léčbu mrazem
V areálu Městského stadionu v Liberci se koncem měsíce otevře relaxační a regenerační centrum, které bude nabízet ozdravné kůry v mrazící a solné komoře. V Česku funguje v současné době pět těchto takzvaných kryocenter pro léčbu mrazem, v Libereckém kraji terapii dosud nikdo nenabízel. ČTK to za provozovatele řekla Ivona Barklíková. "Postavili jsme ho v bývalé kuželně, pro kterou hledal stadion nové využití," dodala. Prostory si firma od stadionu, respektive města, pronajala a starou budovu kompletně zrekonstruovala. Přestavba přišla na osm milionů korun. "Zdržely nás nástrahy, které staré stavba připravila. Nečekali jsme, že ta oprava bude tak rozsáhlá a finančně náročná," uvedla Barklíková. Vyměnit se musela střecha a všechny rozvody energií.
Centrum tvoří mrazící a solné komory a zahřívací místnost. Nabízet bude ale i masáže, rehabilitační cvičení a služby fyzioterapeutů. V budoucnu by mělo léčit také laserem, magnety a vodou.
Kryocentrum je uzavřená mrazící komora s teplotou od -120 stupňů do -160 stupňů Celsia. Ochlazení jako léčebný, posilující a osvěžující prostředek se v medicíně používá dlouho. Jako první s ním začali v Japonsku, v posledních letech se metoda rozšířila do Evropy.
Do komory se chodí v plavkách, rukavicích, čelence a dřevácích. Protože tam není téměř žádná vlhkost, necítí tam lidé žádný chlad. Během krátkého, nejvýš tříminutového, pobytu pronikne mráz jen asi dva centimetry pod kůži. Terapie vede ke svalovému uvolnění, mobilizaci energetických rezerv, posílení imunity nebo zničení celulitidy. Terapii využívají i vrcholoví sportovci, například desetibojař Tomáš Dvořák nebo atletky Šárka Kašpárková a Pavla Hamáčková. Za jednu návštěvu zaplatí lidé 300 korun.
Provozovatelé počítají s tím, že centrum v příhraničí využijí návštěvníci z Německa a Polska. "V Polsku proceduru hradí zdravotní pojišťovny a v Německu je jednou tak drahá," uvedla Barklíková.
Zdroj: ČTK