Přeskočit na obsah

V Liberci vzniklo centrum genetiky, bude léčit neplodné páry

V Liberci bylo v prostorách bývalé Podnikatelské banky otevřeno Centrum lékařské genetiky a reprodukční medicíny GENNET. Soukromé zdravotní zařízení je jedinou pobočkou pražského centra v zemi a jako první svého druhu v Libereckém kraji bude nabízet neplodným párům možnost umělého oplodnění a specializovaná genetická vyšetření. Vrchní sestra centra Jana Vacková ČTK řekla, že kvůli těmto zákrokům musely ženy dosud jezdit do Prahy, Ústí nad Labem nebo Hradce Králové.

Pražské centrum podle ní spolupracovalo s gynekologicko-porodnickým oddělením liberecké nemocnice od roku 1999. V nemocnici však využívalo její přístroje, a mohlo proto nabízet jen omezené služby. V novém centru budou mít pacientky větší pohodlí. Centrum zaměstnává šest lékařů a vede ho někdejší primář liberecké gynekologie Jan Aulehle.

Budova bývalé banky v Liliové ulici byla přestavěna, opravené prostory se zaplnily přístroji prenatální diagnostiky a reprodukční medicíny za desítky milionů korun. Centrum nabízí služby neplodným párům nebo rodinám, ve kterých se vyskytují opakované genetické vady. Těch je podle statistik v obou případech přes 15 procent.

"Mimo ultrazvukového a biochemického vyšetření matky budeme provádět i genetické vyšetření tkání plodu nebo plodové vody a vyšetření zárodku před umělým oplodněním," dodala Vacková. V roce 2006 se podle ní podrobilo odběru plodové vody v Liberci 360 těhotných žen, vzorky se dosud musely odesílat na vyšetření do Prahy. "Všechna vyšetření jsou nyní soustředěná pod jednu střechu a provést je můžeme během jedné návštěvy," doplnila s tím, že laboratoř a sál pro výkony začnou sloužit až v průběhu roku.

Centrum má uzavřené smlouvy se zdravotními pojišťovnami, pacienti proto většinu zákroků neplatí nebo se na nich podílejí jen částečně. Ženy se dostanou do centra na doporučení ošetřujících gynekologů a po odstranění problému se vrací zpět do jeho péče.

Také Krajská nemocnice v Liberci plánovala rozšířit v nejbližší době své služby o umělé oplodnění. Podle lékařského náměstka Martina Zítka od svého záměru neupustila, nyní však bude záležet na VZP, jestli bude ochotná ho podpořit.

Neplodnost trápí až pětinu párů, v polovině případů bývá vina na straně muže. Centrum se zaměří i na psychosomatické konzultace a rehabilitační cvičení. Ročně se pokusí o dítě ze zkumavky asi 300 párů z Libereckého kraje. Úspěšnost se pohybuje kolem 40 procent.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…