Přeskočit na obsah

V Liberci umí vyrobit kostní implantáty pacientům na míru

Dokonalé přesné kostní implantáty umí pro své pacienty vyrobit lékaři Krajské nemocnice v Liberci. Unikátní technologii vyvinuli ve spolupráci s vědci Technické univerzity v Liberci a sami ji už vyzkoušeli na osmi pacientech. Několik implantátů vyrobili na zakázku také pro nemocnice v Praze, Brně a Olomouci. Dosud bylo třeba přesné implantáty objednávat v zahraničí, kde ale přišly i sedmkrát dráž, řekla ČTK mluvčí liberecké univerzity Jaroslava Kočárková.

Metoda, kterou vyvinul ve spolupráci s libereckými neurochirurgy Lukáš Čapek z liberecké strojní fakulty, umožňuje vyrábět náhrady poškozených lebečních a obličejových kostí na míru. Podobné implantáty potřebují podle libereckého neurochirurga Pavla Buchvalda hlavně pacienti po úrazech, zejména s komplikovanými zlomeninami lebky. Lékaři je ale využívají třeba i u pacientů s nádorovým onemocněním, kdy vzniká mozkový otok, roste nitrolební tlak a medikamenty nezabírají. Část kosti pak je třeba odstranit bez ohledu na kosmetické hledisko.

O náhradách začal autor metody Čapek s lékaři diskutovat poté, co sám prodělal náročnou operaci hlavy. Tehdy zjistil, že lékaři implantáty vyrábějí doslova na koleně z plastu, který následně upravují na operačním sále, aby alespoň trochu seděl. Konečné efekty však nejsou z kosmetického hlediska uspokojivé. Takto připravený implantát často dobře nepasuje a tvar hlavy nebo obličeje se někdy výrazně změní k horšímu. "Především ženy ale i muži trpěli psychicky tím, že mají někde propadlinu nebo asymetrii. Nejvíce se to projevovalo ve spánkové a nadočnicové oblasti," řekl Buchvald.

Lukáš Čapek tak před dvěma lety vytvořil technologii, která umí vytvarovat implantát na základě dat z počítačového tomografu. "Získaná data zpracujeme a prostorovou digitalizací získáme virtuální model lebky s defektem, po dohodě s lékaři pak model s velkou přesností dotvarujeme do konečné podoby a model se vytvoří na 3D tiskárně," popsal metodu její autor. Přesnou kostní náhradu vyrobí lékaři ze standardně používaného kostního cementu litím do forem, které na základě modelu vytvoří.

"Někdy je náhrada lepší než původní kost, výhodou také je, že můžeme podle potřeby upravit její tloušťku," řekl Čapek. Nejobtížnější fází je podle něho zpracování dat, zvláště jde-li o nesymetrický defekt. Výroba jednoho implantátu trvá v průměru dva týdny. Implantát pro pacientku, které chyběla část čelní kosti, však dělal například dva měsíce. Přestože je liberecká metoda levnější než implantáty ze zahraničí, pojišťovny je zatím nehradí a náklady nesou nemocnice a univerzity. "Jednáme ale o možném hrazení zdravotními pojišťovnami," poznamenal Buchvald.

V Liberci také vytvářejí databázi mužských, ženských a dětských lebek. Někdy je totiž lebka po úrazu natolik poškozená, že určit původní tvar je prakticky nemožné. V takovém případě najdou lékaři na základě dat z počítačového tomografu v archivu podobnou lebku a chybějící část doplní. "Je to poměrně rychlá metoda a v praxi jsem ji už použil, když jsem jedné pacientce namodeloval chybějící čelní kost s částmi spánkové kosti na základě dat lebky z broumovské kostnice," poznamenal Čapek.

Revoluční metodu vytváření přesných kostních implantátů představila Nemocnice Liberec na neurochirurgickém kongresu. Zájem lékařů je velký, podle Čapka je však zatím metoda na začátku a může mít mnohem širší uplatnění. Nyní například spolupracuje s královéhradeckými stomatology na jejím využití u zubních implantátů. Uplatnění by přesné implantáty mohly najít i v případě poškození krčního obratle nebo je lze využít pro kosmetické účely. Na další výzkum chtějí liberečtí vědci získat dotace z fondů Evropské unie.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…