Přeskočit na obsah

V Liberci by brzy mohla po letech opět vzniknout záchytka

Problém s roky chybějící protialkoholní záchytnou stanicí by se už brzy v Libereckém kraji mohl stát minulostí. Nyní je péče o opilé starostí jednotlivých nemocnic. V poměrně krátkém čase by ale nová záchytka mohla začít fungovat v liberecké krajské nemocnici, řekl dnes novinářům její generální ředitel Jiří Veselka.

O zřízení záchytné stanice právě v liberecké nemocnici se začalo hovořit už před časem. Vzniknout měla v budově bývalého plicního oddělení, s čímž se počítá stále. Podle Veselky má projekt podporu kraje a Liberce i Jablonce nad Nisou. Je ale nejprve nutné původní plán proškrtat.

"Budeme se jej snažit minimalizovat, abychom náklady co nejvíce snížili, protože víme, že rozpočty měst i kraje jsou limitované," řekl Veselka a dodal, že by to mělo být hotové do konce roku. Původní plán hovořil o tom vybudovat záchytku s kapacitou deset míst. Nyní se zvažuje šest až osm.

Zatím není jasné, jestli bude s celodenním provozem, nebo bude otevřená jen v noci. "Já myslím, že je to záležitost půl roku," naznačil další průběh generální ředitel nemocnice.

Rozhodující ale bude finanční podpora ze strany samospráv. "My skutečně čekáme na to, až se města a kraj vyjádří, kolik dají," potvrdil ekonomický ředitel nemocnice Jiří Kittner.

Pro zdravotnický personál na ambulancích a odděleních je péče o opilce náročná. "Nejsme vybaveni na to, abychom agresívní pacienty pacifikovali. Bijí nám sestřičky a tak dále," popsal situaci lékařský ředitel Jan Mečl.

Jeden opilý je schopný zaměstnat personál tak, že se už dalším lidem nemůže věnovat. Nemocnice dostává na péči příspěvek. Opilce do ní vozí denně.

V Libereckém kraji fungovala záchytka do konce roku 2000. Provozovalo ji město Liberec, které na ztrátové zařízení doplácelo kolem dvou milionů korun ročně. Její klienti z Liberce platili za noc 1500 korun, mimoliberečtí o 700 korun více.

Liberec využil toho, že od 1. ledna 2001 přešla povinnost postarat se o opilce na kraje, záchytku proto zavřel. Kraj v té době neměl na její provoz prostředky a o podnapilé se od té doby musí starat nemocnice.

 

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…