Přeskočit na obsah

V lékárnách byl zmatek, lékárníci hrozí žalobami

V některých lékárnách dnes panoval zmatek, někde byly léky za stejné ceny jako koncem loňského roku, jinde již za nové a některé lékárny zůstaly zavřené. Příčinou byl spor lékárníků a ministerstva zdravotnictví o přirážky k lékům. Ministerstvo prosadilo od začátku roku jejich snížení, lékárníci se proti postupu státu chtějí bránit žalobami.

Prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba navíc tvrdí, že předpis o maximálních přirážkách spolu s novou úhradovou vyhláškou bude pro lidi znamenat, že budou doplácet na léky víc.

Hned od začátku roku tak pokračuje několikatýdenní spor mezi lékárníky a ministrem zdravotnictví Davidem Rathem. Ministr tvrdí, že tuzemské lékárny mají nadstandardní zisky, a pohodlně zvládnou jejich pokles. Přirážku k lékům, o kterou se lékárny dělí s distributory, proto navrhl snížit z 32 na 29 procent. Lékárníci oponují Rathovým slovům o velkých ziscích, navíc tvrdí, že je stát z jednání o novém předpisu vynechal a hrozí žalobami.

Výměr vydalo ministerstvo financí, a to již koncem loňského roku, udělalo v něm ale formální chybu, a dnes ho proto nechávalo narychlo vytisknout znovu.

Snížení přirážek je součástí Rathovy snahy o úspory v zadluženém českém zdravotnictví. Ročně jím proteče zhruba 200 miliard korun, z toho 170 miliard tvoří výdaje zdravotních pojišťoven. Na léky pojišťovny vydají asi 40 miliard, ministr si od nižší přirážky slibuje úsporu 1,5 miliardy korun.

Ministerstvo financí dnes nechalo vytisknout opravenou verzi předpisu o přirážce a podle Chudoby to na druhý pokus zvládlo už bez formálních chyb. Lékárníci se tedy podle prezidenta komory budou předpisem řídit, hodlají se ale bránit žalobami. Chudoba uvedl, že komora se na jednání o předpisu nemohla podílet, což je podle něj porušení zákona.

Někteří lékárníci dnes neotevřeli a přeceňovali, případně vyčkávali, až nový výměr dostanou. Další lékárníci otevřeli a buď prodávali za staré ceny, nebo již podle nových pravidel.

Rath prohlásil, že drtivá většina lékáren otevřela. "Podle mých informací je zavřeno nějakých deset nebo dvacet procent lékáren, většinou ještě pouličních," řekl. Nejdůležitější jsou podle něj lékárny v nemocnicích a na poliklinikách. "Pokud vím, tak z těchto lékáren není zavřena ani jedna," uvedl.

Většina lékáren měla otevřeno například v Ústeckém kraji. "Přeceňovali jsme na Silvestra," řekl Miloslav Buchta z ústecké lékárny Centrum. Zavřeno měla naopak lékárna v Terezíně na Litoměřicku. Jen některé lékárny byly otevřeny mimo jiné v Olomouckém, Karlovarském a Pardubickém kraji. Výjimečné ale nebyly ani případy, že zavřeno bylo jen dopoledne.

Maximální přirážka k lékům se snižuje z nynějších 32 na 29 procent. Distributoři si hodlají brát z ceny léků stále stejně, snížení přirážky tedy ekonomicky pocítí lékárny, které tvrdí, že už teď jsou jejich marže ve srovnání s jinými státy nízké. Ministr Rath si to nemyslí. Lékárny v nemocnicích a poliklinikách mají podle něj "tak velikou vatu", že by bylo ještě možné snížit marže o dalších pět až šest procent. Lékárny tvrdí opak. "Dosud byla (marže lékáren v ČR) srovnatelná jen s marží v Portugalsku, po nynějším zásahu ... bude naprosto nejnižší," uvedla na svých internetových stránkách lékárenská komora.

Ředitel Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) Pavel Suchý dnes uvedl, že Rath mlží, když operuje číslem 32, hovoří o marži a tvrdí, že v tuzemsku je jedna z nejvyšších v Evropě. Suchý uvedl, že skutečná marže připadající na lékárny je v České republice asi 19 procent. Podle něj je to výše srovnatelná s jinými státy. "Jestliže pan ministr tvrdí, že u nás je nejvyšší marže, no tak to není pravda," řekl.

Míní, že současné zmatky v oceňování léků jdou na vrub vlády, respektive ministerstev zdravotnictví a financí odpovědných za vydání nového cenového předpisu. Vláda podle něj měla vzít "rozum do hrsti" a upravit ceny k termínu, který by nevyvolal problémy.

Nejasnosti dnes panovaly také kolem receptů. Od začátku roku by měly platit nové formuláře na recepty. Do lékáren ale ještě dnes chodili lidé se starými tiskopisy. Podle České lékárnické komory však pojišťovny lékárnám neproplatí léky vydané na staré formuláře. Lékárníci proto posílali pacienty zpět k lékařům pro nové recepty.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…