Přeskočit na obsah

V lékárnách byl po přecenění léků klid

V lékárnách byl v úterý dopoledne klid. Lidé si vyzvedávali léky na recepty nebo je kupovali za hotové a nijak se nepozastavovali nad tím, kolik platí. Většinou si nepamatovali, kolik dopláceli minule, nebo korunové rozdíly v doplatku ani nezaznamenali.

Žádné dramatické reakce nezaznamenal mluvčí České lékárnické komory Jan Horáček, který má lékárnu v pražských Holešovicích. Setkával se prý jen s povzdechy. Horáček ocenil to, že zákazníci neviní ze zdražení lékárníky. "Rozumějí tomu, že jsme si to nevymysleli," řekl ČTK. Nejvíce si podle něj lidé připlatí za léky na hubnutí, nikdo takový však ještě dnes do jeho lékárny nezavítal.

Podle členky představenstva lékárnické komory Leony Štěpkové, která má lékárnu v severočeském Hrobu, lidé u volně prodejných léků ceny nesledují, a tak je nové ceny nezaskočily. Zajímají se ale o doplatky, které stouply. "Možná se někomu zdá, že dvacetikoruna není moc peněz, ale ono se to nastřádá, protože řada lidí bere více léků," řekla ČTK. U léků na tlak na tři měsíce dopláceli včera lidé zhruba o 20 korun více. "Od rána jen jedna žena doplácela na lék méně, ostatní zákazníci dopláceli více," shrnula.

Ceny léků se podle ní změnily poměrně málo, ale úhrady z pojištění se snížily o desítky korun. Například ibalgin ve volném prodeji zdražil o korunu na 41 korun, na recept se doplatek zvýšil o 18 korun.

Kateřina Kantorová z pražské lékárny Vodičkova ČTK řekla, že sice v noci přecenili zásoby, ale nové cenovky na krabičky nenalepili. Na prodejní pult dali upozornění pacientům s omluvou, že vzhledem k platnosti nové lékové vyhlášky cena uvedená na léku nemusí souhlasit s tím, co zaplatí, a že dostanou účtenku. "Staré zásoby jsme nepřelepovali, je fyzicky nemožné to za noc stihnout, museli bychom na dva dny zavřít," řekla. Zboží, které přijde dnes, už označí novými cenami.

"Nevadí mi těch 67 korun, když si porovnám ty palby jinde," řekl ČTK zhruba čtyřicetiletý podnikatel, který sice přišel včera po ránu do lékárny Císařská na pražském Karlově náměstí s receptem, ale napsanou mast si musel zaplatit.

Důchodkyně v menší lékárně na okraji Prahy, která chtěla lipový čaj, ČTK řekla, že bere léky na tlak, ale teď jich má zásobu, takže nemohla porovnat, zda pro ni doplatky stouply. Schovává si krabičky, takže zpětně si porovná, zda platí více. Prý by jí to ale nevadilo. Pokud je systém změněn tak, že lidé budou více doplácet na levné léky, aby pacienti s těžkými nemocemi dopláceli co nejméně, považuje to za rozumné a souhlasí s tím.

Většina lékáren ve Zlíně přecenila v noci, velká lékárna v centru města, která má otevřeno do 19:00, přeceňovala i ráno. "Posunuli jsme kvůli tomu otevírací dobu na pozdější čas," řekla ČTK lékárnice.

Nové ceny v počítači a staré na krabičkách má i jedna z největších plzeňských lékáren na náměstí Republiky. "Klienty upozorňujeme na to, že cena na štítcích neplatí. Vytiskli jsme nové ceníky, do nichž mohou pro kontrolu nahlédnout," řekla ČTK vedoucí lékárny Jana Řehulová. Dodala, že největší práci měli a ještě mají s léky, které si pacienti před 1. srpnem objednali a dosud nevyzvedli. "Snažíme se je dohonit, aby si pro ně přišli a zaplatili za ně původní cenu," řekla.

Pracovníci lékáren na jihu Moravy přeceňovali v pondělí do 22:00 na počítači, v úterý pokračovali přelepováním cen na lécích. Vedoucí lékárny v Brandlově ulici v Brně Petra Kolaříková ČTK řekla, že to bude trvat několik dnů. Pacienti tak musejí počítat s rozdílnou cenou na účtence a na krabičce léků. Podle prvních zkušeností pracovníků lékárny ve Valticích na Břeclavsku pacienti z nových cen nadšeni nejsou, ale neprotestují.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…