Přeskočit na obsah

V lednu se na poplatcích u lékaře vybralo asi 400 milionů korun

V lednu se na poplatcích ve zdravotnictví, které se platí od začátku roku, vybralo asi 400 milionů korun. Vyplývá to ze statistik ministerstva zdravotnictví, které dnes zveřejnila Česká televize v pořadu Otázky Václava Moravce (OVM). Více než polovinu přitom podle statistik zaplatila ekonomicky aktivní skupina pojištěnců. Podle prvního náměstka ministra zdravotnictví Marka Šnajdra to dokládá, že poplatky fungují a že děti ani důchodci nejsou skupinami, které by poplatky zasáhly nejvíce. Opozice s tím nesouhlasí.

"Poplatky fungují a dokonce fungují lépe, než jsme očekávali," řekl v pořadu ČT Šnajdr. Podle údajů ministerstva v lednu poklesl oproti stejnému období loňského roku počet návštěv u ambulantních specialistů o 24 procent, počet hospitalizací v nemocnicích o 14 procent a počet výjezdů záchranné služby o devět procent. Spotřeba léků na předpis podle statistik klesla o téměř polovinu. To podle Šnajdra jasně prokazuje, že poplatky mají efekt snížení nebo alespoň zastavení plýtvání ve zdravotnictví. Že poplatky fungují, řekl i premiér Mirek Topolánek (ODS) v pořadu Nedělní partie televize Prima.

S tím ovšem nesouhlasil další host pořadu OVM - předseda KSČM Vojtěch Filip. Zveřejněné výsledky jsou podle něho "velmi směšné". Přirovnal je k prvním statistikám silničních nehod a jejich obětí po zavedení nového silničního zákona v červenci 2006. V prvních několika měsících platnosti nového předpisu se situace na českých silnicích skutečně zlepšila, potom se ale začala vracet do starých kolejí. "V lednu se lidé lekli, nevěděli si rady, co s tím, protože tato vládní koalice lidem odebrala již jednou nabytá práva," řekl Filip.

Šnajdr reagoval s tím, že úřad již dříve oznámil, že lednová data nepovažuje za plnohodnotná, protože jde o údaje pouze za první měsíc. Podle náměstka ale systém ukázal, že existuje dost lidí, kteří jsou "neúměrně" zatíženi spoluúčastí při platbách za léky. "První data zdravotních pojišťoven říkají, že už jsou zde první pacienti, kteří dosáhli pětitisícového limitu, a že je zde velké množství pacientů, kteří už za leden mají čtyři, tři a půl tisíce korun spoluúčast a kteří toho limitu dosáhnou velmi brzy," uvedl Šnajdr.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) předloží v pondělí kabinetu návrhy věcných záměrů sedmi zákonů, kterými chce od ledna příštího roku zreformovat české zdravotnictví. Legislativní rada vlády už je s připomínkami podpořila. Filip dnes reformy kritizoval s tím, že jsou protiústavní. "Chováte se protiústavně a vydáváte to za reformu. Je to normálně odporný kšeft se zdravím lidí," řekl v ČT místopředsedovi vlády a ministru životního prostředí za Stranu zelených Martinu Bursíkovi. Ten to odmítl. Filip také řekl, že v souvislosti s uvedenými zákony budou komunisté iniciovat hlasování o vyslovení nedůvěry vládě.

Bursík naopak kritizoval opoziční politiky kvůli tomu, že údajně nemají zájem na připravovaným reformách spolupracovat. Uvedl, že tvrdý odpor opozice proti platbám u lékaře je pro něho překvapením, protože poplatky jsou zavedeny "všude v Evropě".

Poslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová ve středu předložila novelu, kterou navrhuje zrušení poplatků za pobyt novorozenců v nemocnici. KSČM podle Filipa normu podpoří v prvním čtení, ve druhém čtením ale o ní ještě budou chtít diskutovat. Bursík uvedl, že návrh Šojdrové je třeba "přenést na půdu koalice". I zelení prý mají vlastní návrhy změn, chtějí o nich však diskutovat až ve chvíli, kdy bude fungování poplatků vyhodnoceno expertní komisí. Ta má podle Bursíka začít pracovat v dubnu, po třech měsících fungování systému poplatků.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…