V léčebnách zbytečně zůstávají pacienti, kteří nemají kam jít
V psychiatrických léčebnách zůstávají zbytečně stovky lidí, přestože to jejich stav nevyžaduje. Jen v pražské léčebně v Bohnicích je hospitalizováno asi 310 pacientů, kteří mají podanou žádost do ústavu sociální péče. Podle ředitele léčebny Ivana Davida by někteří z nich zvládli pobyt v domově důchodců, jiní potřebují péči v ústavech se zvláštním režimem. Těch je ale nedostatek, například Praha vlastní jen tři ústavy pro chronicky duševně nemocné. David to řekl novinářům na tiskové konferenci.
Psychiatrická léčebna v Bohnicích by přitom obsazená lůžka potřebovala. Léčebně chybí kapacita například pro léčbu alkoholiků a drogově závislých nebo starých lidí trpících demencí. Problém je podle psychiatrů v nedostatku doplňkových služeb: ambulantních zařízení, stacionářů a sociálních bydlení. Hlavní město spravuje tři ústavy pro chronické pacienty o celkové kapacitě 499 lůžek. Všechny leží mimo území Prahy - v Krásné Lípě, Svojšicích nebo Terezíně, tedy v severních nebo středních Čechách.
David upozornil, že komunitní péče by měla být doplňkem kvalitní ústavní péče v léčebnách, nikoli její náhradou. "Alternativou ústavní péče není péče komunitní, ale bezdomovectví," řekl David. Léčebny plní nezastupitelnou roli ve stabilizaci akutních stavů psychiatrických pacientů. Podle primáře oddělení ochranné léčby z Bohnic Jiřího Švarce by se menší komunitní zařízení nedokázala postarat například o schizofrenní pacienty trpící paranoidními bludy.
Podle Davida by hrozilo, že někteří pacienti propuštění z léčeben by do komunitních center stejně nedocházeli, přestali by brát léky a jejich stav by se mohl zhoršit. U takových lidí by podle něj hrozilo, že ublíží sobě nebo okolí, nebo že skončí na ulici.
Podle průzkumu názorů mezi lékaři a pacienty na téma léčby duševních nemocí, který před týdnem na pražském magistrátu představil psychiatr Ondřej Pěč, by se v budoucnu měla komunitní péče posílit. Systém by měl směřovat k co nejkratší hospitalizaci, rozšíření počtu lůžek v odděleních nemocnic, posílení ambulantních zařízení a podpoře stacionářů a chráněných bydlení. Celá psychiatrie by pak měla být lépe provázaná.
Psychiatři se shodují, že léčba duševních nemocí je podfinancovaná. Z celkových zdravotnických výdajů jde na psychiatrii jen 3,6 procenta, zatímco v zemích EU to je průměrně pět a více procent.
Psychiatrické léčebny v Česku hospitalizují zhruba 40.000 pacientů ročně, z toho sedm tisíc v Bohnicích. V Praze je vedle bohnické léčebny 95 soukromých ambulantních psychiatrů a sedm státních ambulancí. Pražské ambulance poskytují péči ročně asi tisícovce lidí. V psychiatrických zařízeních je celkem 1784 lůžek, z toho jen 356 v odděleních nemocnic.
V Praze funguje také osm denních stacionářů o 127 místech a k disposici je 43 míst komunitního bydlení. Některou z psychiatrických diagnóz trpí podle autorů výzkumu asi deset procent Pražanů.
Zdroj: ČTK