V LDN jsou zanedbáváni pacienti a falšovány chorobopisy
Hrubé zanedbávání péče a falšování chorobopisů odhalil údajně reportér MfD, který se nechal zaměstnat jako sanitář v léčebně dlouhodobě nemocných (LDN) v pražské Chitussiho ulici. Píše o tom dnešní vydání MfD. Právníci z reportáže vyvodili, že se stal svědkem nejméně čtyř trestných činů. Vedení léčebny nedostatky odůvodnilo nedostatkem personálu. Podle odborníků panují obdobné poměry i v jiných LDN.
Staří a bezmocní lidé, kteří jsou nuceni pobývat v těchto zařízeních trpí podvýživou, dehydratací a špatnou hygienou. Reportér MfD zjistil, že někteří z nich dokonce nemají možnost přivolat si alarmem pomoc. Na alarm těch, kteří tuto možnost mají, personál někdy nereaguje. Kdyby pacient zemřel, mohly by se sestry odpovídat z trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti.
Dalším trestným činem, k němuž v léčebnách údajně dochází, je falšování chorobopisů, kterým se personál chrání proti případným trestním oznámením ze strany příbuzných pacientů.
Vrchní sestra z LDN Chittussiho Milada Appeltová deníku řekla, že hlavní příčinou špatné péče o pacienty je nedostatek personálu. "Sestry nejsou," konstatovala Appeltová. Ty, které v léčebně pracují, se o pacienty nestíhají řádně postarat. Ke zpětnému dopisování chorobopisů uvedla, že se jedná o "vnitřní dohodu" ústavu.
"Argumenty - nemáme čas - jsou absolutně nepřípustné," komentoval tento přístup pro MfD právník Petr Šustek s tím, že zdravotnický pracovník je povinen poskytovat péči řádně a správně.
Reportér, který v LDN Chittussiho týden pracoval, potvrzuje, že jde o zaměstnání nesmírně náročné a v případě péče o infekční pacienty i nebezpečné. Jeho zjištění o poměrech v léčebně však podle MfD odpovídá i loňskému průzkumu Evropské společnosti pro výživu, který ukázal, že zanedbávání péče je v českých léčebnách velmi rozšířený problém.
Zdroj: ČTK