Přeskočit na obsah

V Kyjově vznikla petice za odvolání ředitele nemocnice

V Kyjově pokračuje iniciativa za odvolání současného vedení nemocnice. Nově jeho odpůrci vytvořili petici, kde žádají odvolání ředitele Josefa Pejchla, jeho náměstkyně Evy Havlíkové a konec údajné "personální devastace". Petici autoři adresují hejtmanovi Michalu Haškovi (ČSSD); nemocnice patří pod kraj.

Napjatá situace trvá v kyjovské nemocnici měsíce. Pejchl spory prezentuje jako výsledek toho, že se snaží dělat pořádek ve dříve zadluženém zařízení, kde se plýtvalo. Jeho oponenti mluví o rozbíjení nemocnice.

Hašek dnes v e-mailové odpovědi pro ČTK uvedl, že kritické hlasy týkající se nemocnice vnímá dlouho, přišly prý mnohem dřív než aktuální petice. Považoval by však za nefér o nemocničním vedení rozhodovat, dokud neskončí kontrola, jíž kraj do zařízení poslal. "Primární je pro mne péče o pacienty a fungující nemocnice," uvedl.

Pod peticí jsou jako členové petičního výboru podepsaní dva nemocniční lékaři a jedna sestra. Petice vznikla před čtyřmi dny, za tu dobu ji podepsalo přes 170 lidí.

Na petiční internetovou stránku mohou lidé vkládat i komentáře. Převažují vyjádření podpory. "V kyjovské nemocnici jsem se narodil a provází mě celým životem a co se týče mé osoby, tak jsem byl vždy spokojen," napsal jeden z diskutujících.

Podle jiného je však na záchranu nemocnice pozdě. "Za těch x let, co tam kvetla korupce a dosazování hlav, to takhle dopadlo," napsal. Jiná z diskutujících uvedla, že měla milé i nemilé zkušenosti, přeje si ale zachování nemocnice. "Další nemocnice jsou nehorázně daleko," uvedla.

Jihomoravský kraj jako zřizovatel nedávno vyslal do nemocnice kontrolu. Má prověřit nemocniční hospodaření i dodržování pracovního práva. Výsledky poslouží krajským radním jako jeden z podkladů pro rozhodování, zda současné vedení nechat ve funkci, nebo ho odvolat.

Zrušení nemocnice podle Haška nehrozí, v minulosti víckrát zopakoval, že nemocnice patří k páteřním zdravotnickým zařízením v kraji.

Autoři petice překvapivě nezpochybňují všechny kroky současného vedení. Z jejich vyjádření však vyplývá, že Pejchl a jeho tým zavádějí změny bez konzultace s ostatními zaměstnanci.

Petenti chtějí nového šéfa, kterému "nebude cizí důvěra k lidem, snaha je vyslechnout, přesvědčit, motivovat, schopnost dohodnout kompromis a důležité věci realizovat až tehdy, podaří-li se dosáhnout konsensu". Nemocnici je prý třeba vést "bez riskantních improvizací" a "organizačních zmatků".

Pejchl vede nemocnici zhruba rok. Za tu dobu jeho lidé výrazně zlepšili hospodaření - letos v září nemocnice skončila se ziskem 5,5 miliony korun, loni ve stejném období měla ztrátu 19 milionů korun. Pejchl zavedl přísný systém evidence pohybu léků a zdravotnického materiálu.

Až za jeho vedení se také rozhýbalo řešení situace v chirurgickém pavilonu, kde po léta praskaly zdi a který měl kvůli chybné konstrukci statické potíže. Pavilon přitom stavební firma postavila před zhruba deseti lety.

Nemocnice konstrukční vady vyřešila reklamací, jen po dobu opravy musela zřídit náhradní operační sály. Chirurgický pavilon je srdcem nemocnice a bez něj zařízení nemůže fungovat.


ČTK          Lucie Kučerová

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…