V Kazachstánu odsouzeno kvůli AIDS 21 zdravotníků
K trestům odnětí svobody od tří let podmíněně do osmi roků vězení odsoudil dnes kazašský soud 21 zdravotníků, kteří byli obviněni z toho, že v nemocničních zařízeních nakazili virem HIV 118 dětí a 14 jejich matek. Stíháni byli za nedbalost, korupci a podvody. Žádný z nich svou odpovědnost v této záležitosti podle agenturních zpráv nepřiznal.
"Všechny děti byly kontaminovány proto, že lékaři neplnili svou funkci, jak měli, a regionální zdravotnické orgány neprováděly náležitou kontrolu. V nemocnicích bují korupce a nelegální obchod s krví," citovala agentura AFP kazašského soudce.
Nejtěžší tresty, osm let vězení, byly vyneseny nad třemi pediatry z nemocnic, kde se infekce vyskytla; 14 dalších bylo odsouzeno k trestům odnětí svobody od devíti měsíců do sedmi a půl roku.
Čtyři obžalovaní, mezi nimi bývalá regionální zástupkyně ministerstva zdravotnictví Nursulu Tasmagambetová, jeden z jejích náměstků a regionální pracovník zabývající se kontrolou kvality zdravotnické péče, byli odsouzeni k podmíněným trestům.
Příbuzní obětí považují tresty za příliš mírné a rozhořčeně pokřikovali na odsouzené, že jim to nikdy neodpustí. Pro Tasmagambetovou žádali trest smrti. Když policejní vůz odvážel odsouzené, snažili se prorazit policejní kordon a zasypali auto kameny a plastikovými lahvemi.
Oběti, většinou velmi malé děti, byly kontaminovány v nemocnicích v Šymkentu při transfúzích krve nebo při použití nesterilizovaných lékařských nástrojů.
První případy dětí infikovaných virem HIV byly odhaleny loni na jaře. Devět z nich již na následky nemoci zemřelo; poslední obětí je dvouletý chlapec, který zemřel v úterý.
Při vyšetřování vyšla najevo řada případů korupce při získávání krevních transfúzí. Příbuzní mnoha obětí u soudu vypověděli, že museli obětovat obrovské úplatky, aby získali krev, kterou pak byly nakaženy jejich děti.
Ve středoasijských republikách bývalého Sovětského svazu se virus HIV šíří poměrně rychle. Podle Světové banky se od roku 2000 počet registrovaných AIDS každý rok zdvojnásobuje. Nejběžnějším způsobem šíření infekce v této oblasti, kudy vede hlavní trasa pašování drog z Afghánistánu do Evropy, je injekční používání drog. K vyhrocování problému přispívá i špatný stav nemocnic a celé zdravotnické infrastruktury.
Zdroj: ČTK