Přeskočit na obsah

V kardiovaskulární péči jsou v Evropě prý nejlepší v Lucembursku

Kvalita kardiovaskulární péče je z evropských zemí nejvyšší v Lucembursku. Za ním následují Francie a Norsko, až na 21. místě je Česko. Uvedla to soukromá společnost Health Consumer Powerhouse (HCP), která srovnávala jednotlivé země podle kvality kardiovaskulární péče. Její výzkum však zpochybnil přední český odborník v preventivní kardiologii profesor Richard Češka.

Podle Češky HCP vytrhla jeden parametr ze širokého kontextu velmi dobré péče v Česku, takže došla k zavádějícím výsledkům.

HCP uvedla, že její přehled ukazuje, jak komplexní programy prevence, jako je zjišťování kardiovaskulárních rizik a pomoc kuřákům, kteří chtějí přestat kouřit, snižují náklady, které pak musí hradit stát a pacienti.

"Jestliže země odpírají pacientům řádnou preventivní péči, ohrožují je a zároveň způsobují, že jsou výdaje na zdravotní péči neefektivní," tvrdí ředitel výzkumu doktor Arne Bjornberg.

"Rozhodně to tak není, velká studie EuroAspire sledující ovlivňování rizikových faktorů u nemocných, kteří prodělali kardiovaskulární příhodu, řadí naopak Česko v preventivní péči na špici Evropy," řekl ČTK Češka. Pravda podle něj je, že výskyt onemocnění srdce a cév je v zemi jeden z nejvyšších v Evropě. "Nicméně studie potvrdila, že v ČR a Nizozemsku je péče o pacienty s infarktem myokardu nejlepší na světě," zdůraznil.

Programy prohlídek v Evropě považuje HCP za obecně neadekvátní. Často se zde také používá málo léků na snižování hladiny cholesterolu v krvi a lék farmaceutické firmy Sanofi-Aventis Plavix, který brání shlukování krevních destiček, čímž snižuje možnost vzniku krevní sraženiny.

"Konkrétně u tohoto léku je to možná trochu pravda, je to ale jen malinký výsek, tak pět procent, zbylých 95 procent péče je špičkových. Obecně vychází protidestičková léčba podle studie EuroAspire v Česku naopak jako jedna z nejlepších," řekl Češka.

Zmíněný lék byl dosud hrazen v Česku pro pacienty s určitým omezením, v současnosti přehodnocuje Státní ústav pro kontrolu léčiv ceny a úhrady všech léků. Přípravek tedy možná zlevní. Kromě toho má přijít na trh generická levnější varianta přípravku, takže léčba bude pro pacienty mnohem dostupnější, uvedl profesor.

Dodal, že podle studie například léky na snížení cholesterolu dostává 90 procent pacientů, průměr EU je 88 procent. Studie EuroAspire podle něj rovněž ukázala, že obyvatelé Evropy mají dobrý přístup ke zdravotnickým informacím. Tyto znalosti se ale většinou neodrážejí v chování lidí, jen málo jich je ochotno změnit způsob života, aby se stal zdravějším. V tom nejsou Češi v Evropě výjimkou, dodal Češka.

Společnost HCP ve svém přehledu srovnávala četné faktory při hodnocení celkové úrovně kardiovaskulární péče, včetně práv pacienta, přístupu k léčbě, prevence, procedur a klinických výsledků.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…