V Jihlavě otevřeli hospicové centrum se stacionářem
V Jihlavě zahájilo činnost Středisko hospicové péče, jehož součástí je denní stacionář pro onkologicky nemocné. Podle viceprezidenta Asociace poskytovatelů hospicové a paliativní péče Josefa Hellera jde o unikátní projekt nejen v Česku. Na Vysočině není žádný klasický kamenný hospic, ale občanské sdružení v kraji poskytuje v terénu služby a poradenství pro umírající a jejich příbuzné a přátele.
Středisko služby podle vedoucí Aleny Řehořové poskytuje zdarma. Nemocní lidé už nemusejí být sami doma, mají se kam uchýlit, když je rodina v práci. Zaměstnanci a dobrovolníci mohou onkologické pacienty doprovázet třeba i na chemoterapie. Centrum poskytuje pomoc těm, kteří se nacházejí v obtížné životní situaci, kdy umírá člen jejich rodiny.
Kraj Vysočina přispěl na rozjezd střediska 1,4 milionu korun. Vytvořeno bylo šest pracovních míst. Provoz je zajištěn také z dalších grantů a dotací. Podle koncepce Hospicového hnutí Vysočina by měla obdobná střediska vzniknou do dvou až tří let v každém z pěti okresů. Postupem času by se měla přesunout do krajských nemocnic. V každé by mělo vzniknout pět až šest hospicových lůžek a zázemí pro příbuzné, zaměstnance a terénní péči.
Asociace poskytovatelů hospicové péče podle Hellera preferuje spojení klasických kamenných hospiců s terénními službami. "Je to ale dáno terénem, jiná situace je ve velkých městských aglomeracích," řekl ČTK. Kraj Vysočina je podle něj jediný, který nemá a neplánuje stavbu hospice. Nyní se staví třeba v Chrudimi v Pardubickém kraji, před dokončením je ve středočeských Čerčanech a chystá se výstavba hospice v Liberci, shrnul.
První poradenské centrum na Vysočině založilo Hospicové hnutí Vysočina před osmi roky v Novém Městě na Moravě, kde dva roky zkušebně funguje v nemocnici na Buchtově kopci hospicový pokoj.
Zdroj: ČTK