Přeskočit na obsah

V Jablonci zubní pohotovost nebude, chybějí lékaři

Jablonecká radnice se vzdala po 18 měsících svého záměru otevřít ve městě zubní pohotovost. Přestože pro ni již připravila prostory a vyčlenila peníze na její vybavení, nepodařilo se zajistit lékaře, kteří by tam chtěli sloužit. Starosta Petr Tulpa ČTK řekl, že pohotovost chybí nejen místním lidem, ale hlavně cizincům a návštěvníkům Jizerských hor, kteří musejí s bolavými zuby jezdit do Liberce.

"Oslovili jsme soukromé zubaře a hledali i šesti zemích v zahraničí," dodal starosta. Zástupci nemocnice jednali také s pražskou společnosti nabízející soukromý provoz pohotovosti. Nakonec se ale nedohodli. "Zjistili jsme, že jí provozují ukrajinští lékaři, kteří mají zájem jen o komerční službu za přímou platbu, odmítají čekat na platby od pojišťoven," podotkl ředitel jablonecké městské nemocnice Vít Němeček. Cena za jeden úkon by se podle něj pohybovala kolem 3000 korun a lidé by ji za těchto podmínek zřejmě nevyužívali.

Nemocnice vložila do přípravy ordinace 200.000 korun, její vybavení, které mělo stát přes milion korun, chtělo financovat město.

Zřizovatelem zubní pohotovosti v Liberci je Liberecký kraj a i ten měl potíže zajistit lékaře, kteří budou pohotovost sloužit. Přestože jim nabídl vybavenou ordinaci a odměnu 1000 korun na hodinu. Služba funguje o víkendu a svátcích od 08:00 do 12:00, během jedné služby ošetří kolem 50 lidí.

Zubaři ale na pohotovosti nechtějí sloužit, tvrdí, že se jim v cizí ordinaci nepracuje dobře, nemají tam svou sestru a nevědí také, jestli se mohou zcela spolehnout na vybavení. Navíc jich je málo, mají hodně vlastních pacientů a o víkendu si chtějí odpočinout. Více než polovině zubních lékařů v kraji je přes 55 let.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…